Manşet Haberler

Covid-19 ile Mücadele için Küresel Sendikalar Birliği (UNI) ile Carrefour ve Auchan Arasında Ortak Bildirge İmzalandı

Tez-Koop-İş Sendikası’nın bağlı olduğu Küresel Sendikalar Birliği (UNI) Covid-19 ile mücadelenin daha da etkin kılınması amacıyla uluslararası ticerat şirketleri olan Auchan Retail ve Carrefour Group ile çalışan işçileri ve müşterileri kapsayan odtak bir bildirge yayınladı.

Dünya sendikal hareket açısından önemli bir deneyim oluşturan bildirge aynen şöyledir:

Çalışma dünyasının eşi görülmemiş bir sağlık ve ekonomik acil durumla karşı karşıya olduğu bir dönemde UNI ile Auchan Retail ve Carrefour, Covid-19’dan kaynaklanan riskleri önlemek üzere en iyi uygulamaları paylaşmak amacıyla iletişim kurmayı ve birlikte çalışmayı taahhüt ediyorlar. Birlikte, çalışanları ve müşterileri için bulaşıcı hastalık risklerini önlemek, azaltmak veya ortadan kaldırmak için iyi bir kurumsal uygulamadan kaynaklanan tüm yararlı ve uygun önlemlerin başlatılmasını incelemeyi kabul ederler.

Bu önlemler aşağıdaki temaları/ konuları içermektedir:

• İlgili ülkelerdeki tüm çalışanlar için tavsiye edilen hijyen ve güvenlik kurallarının iyileştirilmesi,

• Mağazalar, arabayla servis, eve teslim ve lojistik depolar için sağlık düzenlemeleri,

• Çalışanlar için sosyal destek önlemleri,

• Belirli bir statüye sahip çalışanlara destek (örneğin engelli işçiler, hamile kadınlar).


Tarafların Bildirge hakkındaki görüşleri

 Carrefour Grup İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Jérôme Nanty: Hayati bir hizmet olarak rolümüzün öneminin tamamen farkındayız. Birinci önceliğimiz ilk günden itibaren hem ekiplerimizin hem de müşterilerimizin sağlığı olmuştur. Tüm enerjimizi buna yatırıyoruz ve iyi sağlık ve güvenlik uygulamalarımızın paylaşılması, bu eşi görülmemiş kriz karşısında harekete geçme ortak iradenin bir parçasıdır.”

Auchan Retail İnsan Kaynakları, Dönüşüm ve CSR Direktörü Marc Grosser: Bu olağanüstü sağlık krizinde, müşterilerimizin ve çalışanlarımızın korunması bir önceliktir. Bunu onlara borçluyuz, çünkü ekiplerimiz misyonumuza tamamen bağlılar: faaliyet gösterdiğimiz her ülkede halkı beslemeye devam etmek için mümkün olan her şeyi yapmak. Bu alanda en iyi uygulamaları değiş tokuş edebilmek ve bu konularda ortaklarımızla birlikte çalışmak, UNI liderliğindeki bu yaklaşımla ele geçireceğimiz fırsatlardır.”

UNI Genel Sekreteri Christy Hofman: Süpermarket çalışanları salgın sırasında halka hizmet etmeye devam ederken hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Şimdi, işverenler ve sendikalar her zamankinden daha fazla, sağlık krizi sırasında süpermarket çalışanları ve müşterilerinin sağlığını en iyi şekilde korumak için birlikte çalışmak zorundadırlar. Bu Bildirgeyi imzalarken, Auchan ve Carrefour Covid-19’a karşı mücadelede öncülük ediyorlar, diğerleri de bunu izlemelidir.”


Taraflar:

Auchan Retail: 14 ülkede mevcut. Auchan Perakende satış 2.293 noktaları ile tüm gıda ticaret biçimleri (hipermarketler, süpermarketler, marketler, tıkla-ve-topla ve e-ticaret) kapsar. Auchan Retail, müşterilerini, fiziksel mağazaları dijital ekosistemle birleştiren bir fiziksel alışveriş deneyimi ve özel, yüksek kaliteli ürünleri mümkün olan en iyi fiyatlarla sunarak stratejisinin merkezine yerleştiriyor. Yeni nesil perakendeciler, iyi, sağlıklı ve yerel ürünler için kampanya yürüten Auchan Retail’in 329.694 çalışanı, herkesin daha iyi beslenerek, yaşam kalitesini iyileştirebilmesi için müşteriler, çiftçiler ve tedarikçilerle sorumlu bir şekilde çalışmaktadır.

Carrefour Grup: 30’dan fazla ülkede 12.300 mağazadan oluşan çok formatlı ağa (network) sahip Carrefour Grup, dünyanın önde gelen gıda perakendecilerinden biridir. Carrefour dünya çapında 105 milyon müşteri ağırlıyor ve 2019 yılında 80,7 milyar Euro ciro açıkladı. Carrefour’un gıda geçişinde herkes için dünya lideri olmasına katkıda bulunan 325.000’den fazla erkek ve kadın istihdam etmektedir, her gün her yerde ve uygun bir fiyata erişilebilir kaliteli yemekler sunmaktadır.

Küresel Sendikalar Birliği (UNI): Merkezi İsviçre’nin Nyon kentinde bulunan Küresel Sendikalar Birliği (UNI), perakende ve ticaret sektöründe 4 milyon işçi olmak üzere 150 ülkede toplam 20 milyon eğitim, bilim, bankacılık, büro, tasarım ve grafik, çağrı merkezi (call-center) ve genel olarak hizmet sektörlerinde çalışan işçileri temsil etmektedir. UNI, faaliyetleri boyunca işçi haklarını güvence altına almak için Carrefour ve Auchan da dahil olmak üzere dünyanın en büyük perakendecileriyle küresel anlaşmalar yaptı. UNI’nin misyonu, sendikaların büyümesi ve toplu sözleşmenin genişlemesi yoluyla dünya çapında hizmet sektörlerinde çalışan insanlar için güç oluşturmak; işçilerin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek; sürdürülebilir ekonomik büyümeyi desteklemektir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu