Manşet HaberlerÖrgütlenme

Sendikamız Bornova Folkart Life’da İşçilere Yönelik Baskılara Karşı Basın Açıklaması Gerçekleştirdi

Sendikamız, İzmir Bornova Folkart Life sitesinde, işverenin toplu iş sözleşmesi sürecini tıkayan tutumunu, işyeri temsilcisinin hukuksuz ve keyfi bir şekilde işten çıkarılmasını, işyerinde sendikal örgütlülüğe yönelik baskıları site önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto ederek Folkart Life çalışanlarının taleplerini bir kez daha dile getirdi.

Açıklamaya Sendikamız Genel Yönetim Kurulu adına Genel Eğitim Sekreterimiz Sebahattin Şen katıldı.

Sendikamız adına basın açıklamasını okuyan İzmir 1 No.lu Şube Başkanımız Mert Özen, “Sendikamız, üyelerimizin talepleri doğrultusunda TİS taslağını hazırlamış; ücretlerde iyileştirme, yıllık izinlerde artış, sosyal yardım ve yılda iki ikramiye gibi son derece karşılanabilir taleplerde bulunmuştur. Ancak yalnızca bir kez masaya oturan işveren uzlaşmaz bir tavır sergilemiştir” dedi.

Folkart iş yerinde sendikal faaliyetlerin baskılandığını dile getiren Özen, “Anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olan işçiler istifaya zorlanmıştır. İşyeri temsilcimiz ise hukuksuz biçimde işten çıkarılmıştır. Folkart Life yönetimine hatırlatıyoruz. Sendikal hak, T.C. Anayasası ile koruma altına alınmıştır. Yaptığınız şey, TCK’da suç olarak tanımlanmaktadır. Taleplerimiz son derece açıktır. İşçiler açlık sınırının altında kalan, sefalet ücretini reddetmektedir. İş güvencesi talep etmektedir. Taşeronlaştırma sürecine son verilmesini istemektedir. İşyerinde sendikal örgütlülüğe yönelik baskının son bulmasını ve işten çıkarılanların işe iade edilmesini istemektedir” diye konuştu.

“Yönetim şaşırma sabrımızı taşırma”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganlarının atıldığı eyleme Türk-İş 3.Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak da destek verdi. Sözlerine sendika örgütlenmesinde yeni iş kolu olan apartman personellerine selam göndererek başlayan Çakmak, “Kapınızdaki çöpü atıyoruz, lambanızı değiştiriyoruz, misafirlerinizi ağırlıyoruz ancak konu ücrete gelince kapının önüne koyuyorsunuz, yakışıyor mu bu size? Üyemiz, temsilcimiz saygısızlık yapmamış, işini aksatmamış, herhangi bir suç işlememiş, anayasal hakkını kullanarak sendikamıza üye olmuştur. Buna saygı duymak zorundasınız. Aksi takdirde konfederasyonumuzla birlikte mücadelemizi büyüterek devam edeceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu