Genel

Cumhuriyetimiz 100 Yaşında!

Halkın omuz omuza verdiği bağımsızlık mücadelesinin kazanılmasıyla, 29 Ekim 1923’te, emperyalist işgal altındaki bir ülkenin küllerinden Cumhuriyet doğdu. Ve bugün, Cumhuriyetimiz bir asrı deviriyor.

Geçtiğimiz yüz yıl boyunca bir yönetim biçimi olarak Cumhuriyetin, emeğe, demokrasiye, laikliğe, insan haklarına, devletin sosyal hukuk devleti niteliğine verilen değer ölçüsünde geliştiği; eşitlik ve toplumsal adaletten uzaklaşıldığı ölçüde aşındığı görüldü. Cumhuriyetin kurucu değerlerine ve temel ilkelerine sahip çıkarak onları geliştirmenin, tüm demokratik kitle örgütlerinin temel mücadele programı olması gerektiği ortaya çıktı.

Bugün de ülkemizin içinde bulunduğu mevcut politik, ekonomik ve toplumsal sorunların işçi ve emekçilerin söz sahibi olmadığı bir ortamda çözülmesi mümkün değildir. Eşit, adil ve demokratik bir toplumun, bütün değerleri üreten işçi ve emekçiler olmaksızın yerleşiklik kazanamayacağı; işçi sınıfının öncülüğü olmadan demokrasi adına hiçbir gelişmenin kaydedilemeyeceği ortadadır.

Zira Cumhuriyetin temeli insan hakları ve eşit yurttaşlığa dayanırken, bu temelde sendikal hakların geliştirilmesinin önünü açan işçi sınıfıdır.

Cumhuriyet, güçsüz olanların korunduğu sosyal hukuk devletini beraberinde getirirken; devletin bu niteliğini güçlendiren her zaman işçi sınıfının örgütlü gücü olmuştur.

Cumhuriyet, aklın ve bilimin ışığında üretmek, uygulamak ve yönetmektir.

Cumhuriyet, “Üreten biziz, yöneten de biz olacağız!” diyen işçilerle gelişecektir.

Cumhuriyet, emektir; gelecektir.

Cumhuriyetimizin 100. yılında, Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyoruz. Cumhuriyetin kazanımlarının esas sahibi olan işçi ve emekçilerin emek mücadelesiyle demokratik bir Cumhuriyet mücadelesini birbirinden ayrı düşünmediğini biliyor; demokratik bir Cumhuriyette ısrar etmeyi sürdürüyoruz!

Cumhuriyetimizin 100. Yılı; Halkımızın Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu