Örgütlenme

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Çalışanları Toplu Iş Sözleşmesi Hakları Için Eylemde…

Sendikamız üyesi Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) çalışanları, 1 Nisan 2020’den 31 Aralık 2020’e kadar ödenmeyen haklarını almak üzere 10 Şubat 2021 günü tüm EMO şubelerinde ve çalışma birimlerinde eylem başlattı.

Sendikamız EMO çalışanlarının haklarının ödenmesi çağrısında bulunurken basına ve kamuoyuna şu açıklamayı yaptı:

“Bir mücadele ve meslek örgütü  olarak, yarım asrı geçen tarihinde daima emek ve emekçilerin yanında olan Elektrik Mühendisleri Odası’nda (EMO) son yıllarda ne yazık ki Odanın kurumsal kimliğine yakışmayan olaylar yaşanmaktadır. Bu kapsamda, EMO sendikalı çalışanları olarak bizlerin, yaşadığımız hak kayıpları ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.

2019 yılında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nden kısa bir süre sonra, temsilcilik çalışanlarının kasa tazminatlarının keyfi bir şekilde ödenmemesiyle başlayan hak kayıpları, pandemi sürecinde doruk noktasına çıkmıştır. Koronavirüs salgın süreciyle birlikte EMO 46. Dönem Oda Yönetim Kurulu tarafından tüm çalışanların toplu sözleşmeden doğan hakları tek taraflı ve hukuksuz bir şekilde gasp edilmiştir. Bunun üzerine sendikamız ve EMO arasında Nisan ayı sonunda başlayan görüşmeler ağustos ayına kadar sürdürülmüş ancak sonuç alınamamıştır. Yasal haklarımız için yargıya başvurulması kararı alınarak, öncesinde arabuluculuk kurumuna başvurulmuştur. Arabuluculuk süreci devam ederken yapılan merkez seçimlerinde yönetim kurulu değişikliği olmuş, sendikamız tarafından EMO 47. Dönem Yönetim Kurulu’na bir çağrı yapılarak görüşme talep edilmiştir. Son derece olumlu geçen görüşmelerden sonra sorunun çözüldüğünü düşünsek de öyle olmadığı kısa sürede ortaya çıkmıştır. Bir önceki toplantımızda ödemelerin en kısa sürede takvime bağlanıp ödeneceğini söyleyen  EMO 47. Dönem Yönetim Kurulu, bir sonraki toplantıda kimi hakların ödenmesini kabul etse de toplu iş sözleşmesinde açık hüküm olarak yer alan kimi hakların verilmeyeceğini bizlere iletmiştir. Ardından geçen aylar boyunca toplantılara devam edilse de sonuç alınamadığı gibi, herhangi bir ödeme de yapılmamıştır.  

Her toplantıda “bizi mahkemeye götürmeyin, tasarruf adına yapılan bu uygulama, odamıza ekstra bir finansal yük doğuracaktır” uyarılarımıza da kulak asılmamıştır. Çeşitli metinler hatta videolar hazırlayıp şube yönetim kurullarına müdahil olmaları çağrısı yapmamıza rağmen sorun çözülememiştir.

Pandemi sürecinde kamuoyuna “sendikal hakların eksiksiz güvence altına alındığı bir toplumsal düzen” çağrısı yapan EMO; kendi çalışanlarının tüm sendikal haklarını tırpanlamayı kendine hak görebilmiştir. Öyle ki en son aşamada çalışanların bir sendikası yokmuş, sendikayla görüşmeler yürütülmüyormuş gibi ibranameler hazırlanıp şubelere gönderilmiş, şube yönetimlerinden ibranameleri çalışanlarına imzalatmaları istenmiştir. Sendikal örgütlüğümüzü tanımayan, örgütlü gücümüzü kırmayı amaçlayan ve hak gasplarını zorla kabul ettirmeye dönük bu hamleden sonra ipler iyice gerilmiştir. Fakat eylemlilik sürecini başlatmadan ve mahkemeye başvurmadan önce yine çalışanlar tarafından son bir kez konu görüşülmek istenmiş, 8 Şubat 2021 günü yapılan görüşmede de sonuç alınmayınca bizlere de fazla bir seçenek kalmamıştır. 

Bu yüzden, 1 Nisan 2020’den 31 Aralık 2020’e kadar ödenmeyen, dolayısıyla hakkımız olan tüm alacaklarımızı almak için eylemdeyiz.   10 Şubat 2021 günü başlattığımız eylem sürecini mahkemenin açıldığı güne kadar aralıksız sürdüreceğiz. 9 aydır ücretlerimizden yapılan kesintileri geri alana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.” 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu