Tez-Koop-İş Kadın Sayı 12

Enginarın Kalbi Urla’da Üreten Kadınlar

S.S. Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, ev eksenli çalışan kadınların satabileceği ürünleri üretebilmesi amacıyla kurulmuştur. Çalışma yaşamına kadınları kazandırmayı hedefleyen kooperatifte başta enginar olmak üzere çeşitli unlu mamuller ve tekstil ürünleri boy göstermekte… Kooperatifin emekçilerinden İlknur Hanıma mikrofonumuzu uzatarak enginarın kalbi Urla’da hayata geçirilen kadın girişimi, üretim ve işletme kooperatifi hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

– Kooperatifin hayata geçirilmesi nasıl oldu? Katkıda bulunanlar kimler?

S.S. Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, 2014 yılında Uluslararası Yerelde Kalkınma Projesi kapsamında 80 kadınla yola çıkılan bir oluşumdur.

KEDV’in (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı) eğitimleri ile ev eksenli üretim yapan Urlalı kadınların ekonomik ve sosyal anlamda güçlenmeleri amacı güdülerek bilinçli bir şekilde faaliyete geçmiş bir kooperatiftir. Katkıda bulunanlar; 2014 yılında Urla’nın ilk belediye başkanı olan Sibel Uyar ve birlik beraberlik içinde bulunan 80 kadın vardır. KEDV ,eğitimleri ile kooperatifimize destekte bulunmaya devam etmektedir. Şu an 172 kadın birlikte kooperatifimizi büyütmeye geliştirmeye devam ediyoruz. Hepimiz katkıda bulunuyoruz.

– Kooperatif ismini, Urla yöresinde ürünlerin yetiştirilmesinden mi alıyor?

Kooperatif ismi, öncelikle Urla’daki kadınlara destek vermek ve iş imkanı sağlamak amacı güttüğü için Urla Kadın Kooperatifi olarak belirlenmiştir. URLA KARYA markamızın tescilini 2017 yılında aldık. Markamız KARYA, Urla pazar yeri, satış yeri anlamında kullanılmıştır eski dönemlerde.

– Satışını gerçekleştirdiğiniz ürünleriniz nelerdir? Başka bölgelerde yetişen ürünlerinde satışı yapılıyor mu?

Coğrafi işaretli Urla sakız enginarının satışını mevsiminde taze olarak yapıyoruz. Mevsimi bitince Çanak enginar, bebek enginar, yapraklı enginar olarak konservelerinin satışını yapıyoruz. Enginara değer katıp enginarlı erişte, enginar sirkesi ,enginar reçeli üretiyoruz. Domates sos, reçel çeşitleri, karakılçık erişte, vegan erişte, glutensiz erişte, turşu çeşitleri… Erişte çeşitleri gibi ambalajlı raf ürünlerimizin yanında her gün taptaze ürettiğimiz unlu mamuller ürünleri bulunmakta. El açması Boşnak böreği, poğaça, kurabiye çeşitleri gibi. 

Tekstil atölyemizde Türk keçecilik sanatı olan dövme keçe yöntemiyle ürettiğimiz, günümüze uyarladığımız keçe giysiler, ev tekstili üretiyoruz. Dikiş, nakış, etamin, boyama batik gibi birçok el sanatı ürünlerimiz bulunmakta. Öncelikle yerel ürünleri işlemeye öncelik veriyoruz.  Başka yörelerden kooperatiflerin ürettiği ürünleri almaya özen gösteriyoruz. Destek amaçlı.

– Kooperatif ürünlerin satışı nasıl yapılmaktadır? Anlaşmalı olduğunuz kurumlar var mı? 

Kooperatif ürünlerimizi Urla merkezdeki satış mağazamızda, İskele ve Balıklıova’daki satış noktalarımızda ve www.urlakadinkoop.com  online satış sayfamızdan satıyoruz.

@urlakadinkoop instagram adresimizden ürünlerimizin ve işletmelerimizin tanıtımı yapıyoruz.

Anlaşmalı olduğumuz, dönemsel ürün verdiğimiz firmalar var. Migros ve tüketim kooperatifleri gibi. Özel firmalar ihtiyaçları doğrultusunda dönem dönem ürün alımı yapıyorlar.

– Pandemi kısıtlamaları ürün satışlarını nasıl etkiledi?

Pandemi döneminde tüm işletmelerimizi kapatmak zorunda kaldık. Üretim yaptığımız ürünleri instagram üzerinden satmaya çalıştık. Zor bir dönemdi bizim için de. Hafta sonu yasakları hizmet sektörünü etkilediği için satışlarımız düştü.

– Sosyal medyadan çeşitli festival ve diğer etkinliklere katıldığınızı görüyoruz. Başka projeleriniz var mı? Takipçilerinizi neler bekliyor? 

Pandemi şartlarında tek bağlantı kapımız sosyal medya olduğu için aktif kullanmaya özen gösterdik. Haftanın 7 günü 24 saat açık kalabilen tek mağazamız gibi düşündük instagram sayfamızı… Mümkün olduğunca ürünlerimizi ve enginar satışımızı sosyal medya reklamları sayesinde yaptık.

Değişen yeni dünya düzeninde sosyal medyanın daha etkili olduğunu düşünüyor ve bununla ilgili çeşitli eğitimler alıyoruz. Bu konuda birçok projemiz var. Değişik videolar, yemek tarifleri gibi ilgi çekici postlarla kooperatifimizi, enginarı, faaliyetlerimizi tanıtmaya ve kooperatiflerin önemini vurgulamaya devam edeceğiz.

– Son olarak, Urla Kadın Kooperatifi kadınlara neler söylemek istersiniz?

Urla Kadın Kooperatifi olarak tüm kadınlara söyleyeceğimiz en önemli şey üretmek, üretmek…. Kadınlar birlik içinde üretmeli ve kendilerini geliştirmeye önem vermeliler. Üretmek, birlik olmak, kooperatif çatısı altında bulunmak çok değerli. Kadın kooperatifleri birçok kadına iş imkanı sunmanın yanında sosyal anlamda da güçlü olmalarını birbirlerinden birçok konuyu öğrenmelerine olanak sağlıyor.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu