Haberler

Genel Başkanımız Osman Gürsu Muğla Şubesinde İşyeri Temsilcileriyle Buluştu

Genel Başkanımız, Muğla Şubesinde gerçekleştirilen periyodik eğitimlerin 4 Eylül’de gerçekleştirilen ikincisine katıldı ve temsilcilerle Türkiye’nin politik gündemi, sendikal sorunlar, Tez-Koop-İş Sendikasının sendikal politikaları hakkında geniş bilgi verdi.

Osman Gürsu konuşmasında “Türkiye son derece kritik bir dönemden geçiyor. Bir taraftan işçi sınıfının en temel hakları gasp ediliyor, diğer taraftan Türkiye hızla Ortadoğu’da bir savaşın içine giriyor.

Sermaye işçi sınıfının geleceği olan kıdem ve ihbar tazminatını gasp etmeyi hedefliyor. Ayrıca çalışma yaşamını kuralsızlaştırıyor. Sistematik esnekleştirme ve güvencesizleştirme taktikleri izliyor. Ayrıca sosyal yıkım programlarıyla halkı eziyor, yoksullaştırıyor, geleceksizleştiriyor.

AKP iktidarı benzer saldırıları sağlığın gaspında da gösteriyor. Sağlıkta devrim denilen şeyin gerçekte ne olduğu ortaya çıktı. İnsanın en temel güvencesi olan sağlık tam anlamıyla metalaştı. Artık parası olan sağlıktan yaralanabilecek. Benzer uygulamalar düzene uygun kafalar yetiştirebilmek için eğitim sisteminin çökertilmesiyle devam ediyor. 4+4+4 ucubesi bunun örneğidir.

Öte yandan Türkiye ABD Emperyalizminin güdümünde Ortadoğu savaşı içine hızla giriyor. Bizim Ortadoğu halklarıyla bir sorunumuz yok. Bu savaş emperyalist savaştır. Biz bu koşullarda sendikal örgütlenmemize güç kattık. Kipa gibi muazzam bir örgütlenme gerçekleştirdik. Kipa örgütlenmesi dünyada ve Türkiye’de son 30-40 yılda gerçekleştirilen bu kapsamdaki ilk örgütlenmedir. Kipa’da toplusözleşme süreci başladı. Sizler temsilciler olarak son derece güçlü, yaygın bir örgütlenmeye sahip; emekten, sınıftan yana bir sendikanın temel organlarında yer alıyorsunuz. Kendinize güvenin. Teşkilatınıza güvenin. Kendinizi hızla geliştirin. Bilgi birikiminizi arttırın. İşverenle haklarınızı korumak ve pekiştirmek için tartışmaktan ve konuşmaktan çekinmeyin. Özellikle iş kanunları ve işyerindeki anayasamız olan toplusözleşmeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenin. Çözemediğiniz sorunları Sendikanıza yansıtın. Sizlerin daha aktif, daha kararlı olmanızı ve kendinize güvenmenizi istiyorum. Sizlere güveniyorum” dedi.

Daha sonra temsilcilerin sorularına geçildi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu