Manşet Haberler

Haydar Özdemiroğlu: “AVM’lerde Koruma Önlemleri Yetersiz”

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, 7 Haziran 2020 tarihinde TELE 1 TV’de yayımlanan ve Mustafa Balbay’ın sunduğu ‘Ankara Rüzgarı’ programına konuk oldu.

Koronavirüs salgınına ve salgının çalışma yaşamı üzerindeki etkilerine değinen Özdemiroğlu, “Covid-19 bir meslek hastalığı; yeni tip koronavirüs ise mesleki tehlike olarak sayılmalıdır” dedi.

Özdemiroğlu’nun konuşmasından bazı satır başları şöyle:

– Karantina sürecinde AVM’lerin geç kapatıldığını ifade ettiğimiz gibi, aynı zamanda erken açılmasının da büyük bir yanlış olduğunu, virüsün yayılımında ikinci dalgayı tetikleyebilecek en önemli yerlerden biri olduğunu dile getirdik. Sağlık Bakanlığına ve tüm Bilim Kurulu üyelerine gönderdiğimiz yazıda, ‘AVM’leri açmayın’ dedik.

AVM’ler salgının yayılımı açısından tehlike yerlerin başında geliyor. Dünyanın dört bir yanından bilim insanları virüsün nesneler üzerinde yaşadığını tartışıyor. Eğer bu doğruysa, AVM girişlerinde ateş ölçmek ne fayda? Mal kabul noktaları, taşıma noktaları, depolama sistemleri ve daha birçok bölümü var bu merkezlerin. Buralarda virüsü nasıl kontrol edeceksiniz?

– Çalışanlar, sağlıkları ile çalışmak arasında bir tercih yapmaya zorlandı. Bu durum kabul edilemez.

Bu salgın sonrasında çalışanları, emekçileri çok büyük sorunlar bekliyor. Bu sorunlar bir krize dönüşecek. Bu krizin çözümü için birlikte davranmalıyız. Ortak kanallar, araçlar bulmalıyız.

Bir gün uyandık ve ‘taşeron işçilere kadro verildi’ haberini gördük. Türkiye’nin kanayan yarası taşeronlarda çalışanlara kadro verilecekse, bunun altyapısını sendikalarla, konfederasyonlarla tartışmak ve süreci her boyutuyla planlayarak hayata geçirmek gerekirdi. Türkiye’nin en büyük konfederasyonu Türk-İş’in bu süreçten haberi yok.

Taşeronda çalışanlar kadroya geçirildi ama “2020’ye kadar sözleşme yapamayacaksınız”, “eğer çalıştığınız yerde toplu iş sözleşmesi varsa idari haklardan faydalanacaksınız ama mali hükümlerden faydalanamayacaksınız” dendi. Bu bir aldatmacadır. Kadro böyle olmaz. 

Programa ayrıca Prof. Dr. Ali Demirsoy da telefon bağlantısı yoluyla katıldı. Demirsoy, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle küresel krizi değerlendirdi ve yeni tip koronavirüsün küresel krizin bir sonucu olduğunu vurguladı.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu