Haberler

İstanbul 4 Nolu Şubede Kadın Komisyonu Eğitimi Yapıldı

Pilot bölgeler olarak hayata geçirilen Kadın Komisyonu Eğitiminin İstanbul ayağı, İstanbul 4 Nolu Şubede gerçekleştirildi. Seminere 60 kadın işçi katıldı. İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Cemal Kement, Şube Yöneticileri ve Genel Eğitim Sekreteri Haydar Özdemiroğlu’nun da iştirak ettiği seminer açılış konuşmasıyla başladı.

Cemal Kement “Şubemiz eğitimlere önem veren bir şubedir. Kadın komisyonu eğitimiyle yeni bir seminere başladık. Türkiye’nin son derece kötü bir noktaya gittiği günümüz koşullarında sendikal örgütlenme ve eğitim yaşamsaldır” dedi

Haydar Özdemiroğlu , “Tez-Koop-İş Sendikası yeniden yapılanıyor. Bunu, örgütlenme, eğitim ve toplu iş sözleşmelerimizde gösteriyoruz. Kadın çalışması da sendikamızın yeniden yapılanmasında önemli bir adımdır. Bu adımları Muğla, Adana, İstanbul 4 ve Ankara 2’de hayata geçiriyoruz. Bu şubeler pilot şubelerdir”.

Kadın Komisyonu eğitimleri iki ayakta yürütüldü. Birinci bölümde Genel Eğitim Danışmanımız Volkan Yaraşır; Kapitalizm, meta ilişkisi üzerinden kadının toplumsal rolü, sistemin işleyiş yasaları, Erkek egemen toplum-Kapitalizm İlişkisi, Anti-kapitalist mücadelede kadın işçileri değerlendirdi.

İkinci bölümü Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Gamze Yücesan Özdemir verdi. İki ders üzerinden sunum yapan Yücesan, çalışma yaşamında kadın, kadının emek sömürüsündeki yeri, sendikal yaşamda kadın ve ne yapmalı? sorularına yanıt verdi. Mücadelenin kadınlaşması üzerinden kadın işçilerin özneleşmesinin önemi üzerinde durdu. Yabancılaşmanın ancak böyle aşılabileceğinin altını çizdi.

Seminer programı 6 saat sürdü. Son derece verimli ve başarılı geçen seminer, kadın komisyonu çalışmalarıyla devam edecek.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu