Haberler

Rusya, Ukrayna’ya Saldırısına Son Vermelidir

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu’nun basına ve kamuoyuna açıklaması

Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelen saldırısı ile artık sıcak savaşa dönüştü. Rusya saldırının ilk gününde Ukrayna içlerine doğru ilerlerken, Ukrayna kentlerini havadan ve karadan bombalamaya başladı. Bugün Ukrayna’nın başkenti Kiev başta olmak üzere tüm kentlerde ve yerleşim birimlerinde yüzbinlerce insan sığınaklarda korunmaya, onbinlerce insan ise daha güvenli gördükleri komşu devletlere ulaşmaya, ülkelerini terk etmeye çalışıyor.

Milyonlarca insanın yaşamını olumsuz biçimde etkileyen ve çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği savaş, tüm dünyada, Avrupa’da ve ülkemizde büyük üzüntü, tedirginlik ve korku yarattı.

Ukrayna’da çocukları, kadınları, yaşlıları ve tüm sivil halkı derinden etkileyen savaş, tüm Avrupa ülkeleriyle birlikte ülkemizi de çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya ile tarihsel ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri olduğu gibi bir iç deniz olan Karadeniz nedeniyle her iki ülke ile birer komşu ülke durumdadır.

Bağımsız bir devlet olan Ukrayna’ya saldırının uluslararası hukuk yönünden hiçbir haklı nedeni ya da gerekçesi yoktur, olamaz.

Rusya saldırısına derhal son vermeli ve Ukrayna topraklarından koşulsuz çekilmelidir.  Bölgenin barış ve güvenliğinin garantisini oluşturan Montrö Boğazlar Sözleşmesi tam ve eksiksiz uygulanmalı, ABD’nin ve NATO’nun savaş doktrinin aracı olarak  kullandırılmamalıdır.

Ukrayna, egemenliği, güvenliği ve barışı tüm ülkeler gibi hak etmektedir.

Ukrayna, ABD’nin, NATO’nun ve Rusya’nın savaş doktrinlerinin aracı olmamalıdır.

Ülkeleri, bölgeleri ve dünyayı cehenneme çevirecek savaş politikalarına hayır!

Savaşa hayır!
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu