Örgütlenme

İstanbul 5 No’lu Şube 4. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

İstanbul 5 No’lu Şube 4. Olağan Genel Kurulu 25 Eylül 2021 tarihinde yapıldı.

Genel Kurulun açılışından sonra yapılan Divan Başkanlığı seçiminde Divan Başkanlığına Genel Sekreter Hakan Bozkurt, Divan Başkan Yardımcılığına Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen, Divan üyeliklerine Müge Altuna ve Emine Güngör getirildi.

Şube Genel Kurulu’da konuşan Şube Başkanı Selahattin Karakurt,  ekonomik bunalımın tüm toplum kesimlerini etkilediğini belirterek özetle şu görüşleri savundu:

Bir yandan işsizlik dalgası genişlerken diğer yandan enflasyon artışı iki haneli rakamlarda yükselmeye başladı.

Salgın nedeniyle karantina önlemleri çerçevesinde kapatılan işyerlerinde çalışan işçiler, ücretsiz izine çıkmaya zorlanırlarken, kısa çalışma ödeneği alan işçilere yapılan ödemeler son derece düşük tutuldu ve bu nedenle on binlerce işçi ve ailesi birkaç dilim ekmeğe muhtaç kaldı. İşten çıkarma yasaklarına rağmen işverenler yasa dışı yöntemlerle Kod-29’dan çok sayıda işçiyi tazminatsız biçimde işten çıkardı. 

İçinde bulunduğumuz süreçte ekonominin sorunları daha d  büyürken, petrol, enerji, ulaşım, iletişim gibi temel mal ve hizmetler için yapılan yüksek oranlı zamlar; enflasyon ve işsizlik oranlarında katlanan yükseliş; kırda ve kentte yoksullaşmanın inanılmaz boyutlara tırmanması bu sürecin doğal ve kaçınılmaz olarak yarattığı sonuçlar olarak gelişti.

Pandemi döneminde getirilen işten çıkarma yasağının kaldırılmasını izleyen ayda 506 bin yeni işsiz ortaya çıktı ve geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 400 bine ulaştı. Amerikan Dolar’ı ve Euro’daki artış ekonominin tüm dengelerini sarstı ve ne yazık ki sarsmaya devam ediyor.

Konfederasyonumuz Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı 2.926 liraya; gıda harcaması ile birlikte giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı 9.533 liraya;  evli olmayan bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.572 liraya tırmandı.

Bu rakamların gösterdiği somut gerçek, ülkemizde milyonlarca insanın yoksulluk sınırında yaşama tutunduğu; güvencesiz, korumasız, dayanaksız bir ekonomik ve sosyal ortamda yaşadığıdır.

Tüm ekonomik, sosyal ve siyasal olumsuzluklara rağmen bu ülkenin geleceğine, insanlarına, onların emeğine ve örgütleri sendikalara duyduğumuz güven ve inancımızı korumaya ve güçlendirmeye mutlak biçimde kararlıyız.” 

Yapılan seçimler sonucunda İstanbul 5 No’lu Şube karar organları şöyle oluştu:

Şube Yönetim Kurulu: Selahattin Karakurt (Şube Başkanı), Şenel Yılmaz (Şube İdari Sekreteri), Selim Kurtalan (Şube Mali Sekreteri), Şengül Güneç (Şube Örgütlenme Sekreteri), Gülcan Sönmez (Şube Eğitim Sekreteri).

Şube Denetim Kurulu: Ertan Yaman, Yakup Çakıcı, Bayram İnce

Şube Disiplin Kurulu: Sait Vergül, Muharrem Bıdak, Osman Çakıcı

Göreve seçilen tüm şube karar organları üyelerini kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu