Haberler

Küresel Sendikalar Birliği (UNI): “İnsana Yakışır İş İçin Sendikalardan Küresel Mücadele”

Sendikamızın da üye olduğu uluslararası sendikal örgüt Küresel Sendikalar Birliği (UNI), 7 Ekim Dünya İnsana Yakışır İş Günü’nde zorunlu çalışanlara temel haklarını talep etmek için uluslararası bir kampanya başlatma kararı aldı.  

Covid-19 küresel salgını boyunca, düşük ücretli çalışanlar, yurttaşları için dünyanın dört bir yanında koşuşturmaya devam ediyor. Bu işçiler reyonlarda gıdaların varlığını, hasta ve yaşlılara yönelik bakımı, okulların, işyerlerinin, toplu taşıma araçlarının ve kamusal alanların güvenliğini ve temizliğini sağladılar. Onlar ayrıca kargolar teslim ettiler ve finansal hizmetlere gerekli erişimi sağladılar.

Küresel kriz bu işlerin ne kadar vazgeçilmez olduğunu ortaya çıkardığı gibi, UNI’nin başlattığı kampanya da toplumların bu işleri yapan insanların ihtiyaçlarına artık göz yumamayacağını vurguluyor.

UNI Küresel Sendikalar Birliği Genel Sekreteri Christy Hoffman 7 Ekim Dünya İnsana Yakışır İş Günü’nde başlatılan kampanya için “Zorunlu çalışanlara yönelik insana yakışır iş, daha iyi ücret, güvenli işler, ücretli hastalık izni, sendika temsili ve saygı demektir” dedi.

Dünyanın her yerinden sendikalar, temel hizmetlerde çalışan tüm işçiler için şu temel hakları talep ediyor:

–       İnsan onuruna yakışır bir ücret: İş, ölümcül bir virüse maruz kalma riskini alacak kadar gerekliyse, en azından geçimi sağlayabilecek ücret ödenmelidir.

–       İşyeri güvenliği: İşçiler kişisel koruyucu ekipmana, sosyal mesafeyi sürdürme becerisine ve diğer gerekli güvenlik önlemlerine erişebilmelidir.

–       Ücretli hastalık izni: Ücretli hastalık izni, çalışanları korumak ve virüsün yayılmasını yavaşlatmak için çok önemlidir.

–       Toplu pazarlık ve sendikal temsil: Kriz boyunca ve sonrasında, temel işlerde çalışanlar toplu pazarlık yoluyla kazanılan standartlara ve korumalara sahip olmalıdır.

–       Kriz boyunca özel statü: Temel çalışanlar, acil çocuk bakımı, tehlike ödemesi, gelişmiş iş güvenliği korumaları ve eğitimi, testlere erişim ve güvenli ulaşım dahil olmak üzere ek hükümlere erişebilmelidir.

Kaynak: UNI
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu