Haberler

“Makro Market İşçileri Açlığa Mahkum Edilemez”

İşten çıkartılan Makro Market işçilerinin, ödenmeyen yasal hakları konusunda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu, tüm sendikaları Makro Market işçilerinin mücadelesine destek olmaya çağırdı.

Parlamenterlerin, siyasal parti temsilcilerinin, sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin de katıldığı Tez-Koop-İş Sendikası Genel Merkez Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında Samsun’dan gelen Makro Market işçilerine konuşan Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu, yaşanmakta olan ekonomik krizin ağır yükünün geniş halk kitlelerinin üzerine yıkıldığını belirterek krizi gerekçe gösteren çok sayıda işletmenin konkordato ilan ederek çalışanlarının yasal haklarını ödemekten kaçındığını açıkladı ve bunun son bulması için etkili önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Genel Başkan, işyeri iflası ve konkordato işlemlerinde işçi alacaklarının öncelikle ödenmesini, işsizlik sigortası ödemelerinin daha kapsamlı düzenlenmesini istedi ve konuşmasında özetle şunları söyledi.

“Ülkemizde yaşanmakta olan ekonomik kriz nedeniyle yüzlerce firma konkordato ilan etti.  Bu firmaların arasında yurt genelinde 250’nin üzerinde mağazası olan Makro Market de var.  6 bin 500 çalışanı olan bu market zinciri, bazı mağazalarını, ülke genelinde farklı firmalara devretti ya da kapattı. Örneğin  İstanbul’da yine Makro Marketin sahibi olduğu “Uyum” mağazaları ile birkaç “Makro” mağazasını halen sendikamızın örgütlü bulunduğu ve toplu iş sözleşmesi bağıtladığı “MİGROS A.Ş.” satın aldı. Sendikalı işçi çalıştırma geleneğine sahip “Migros” yöneticileri ile yaptığımız görüşmelerde;  satın alınan bu mağazalarda çalışan işçilerden, işten ayrılanların yasal haklarının ödendiği,  diğerlerinin ise  çalışmaya devam ettikleri için işçi hakları konusunda sorun yaşanmadığı bilgisini aldık.

Ancak;  Kayseri “Makro Market” mağazaları, Adem Çelik’in sahibi bulunduğu “Taze Market’e” devredildi. Bu mağazalarda çalışmakta olan işçilere burada çalışmaya devam edeceksiniz denildikten çok kısa bir süre sonra hiçbir yasal hakkı ödenmeden işten çıkarıldılar. Samsun’daki Makro mağazalarında da aynı senaryo oynandı ve yüzlerce işçi hiçbir yasal hakkını alamadan işlerini kaybettiler.

Ülkemizin başka illerinde de bu ve benzeri senaryolarla işçiler yasal haklarını alamadan işlerinden çıkarılmaktadır.

Sendikamız, Samsun Makro Marketlerde örgütlenme çalışmalarını yürüttüğü bir süreçte, ülkemizde yaşanan ekonomik krizin sonucu olarak Makro Marketten yasal hakları ödenmeden işten çıkarılan işçilerin yanındadır. Tüm sendikaları Makro Market işçilerinin mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz.”

Basın toplantısında konuşan işten atılan Makro Market işçileri, işyerlerinin kapanması ardından hiçbir ücret ve tazminat ödemesi yapılmadığını ve ekonomik ve sosyal olarak çok zor durumda kaldıklarını vurgulayarak, haklarının en kısa süre içinde ödenmesi gerektiğini belirttiler.

Basın toplantısına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, ekonomik krizin ağır yükünün milyonlarca işçiye çıkartıldığını söyledi ve işçi alacakları konusunda parlamento içinde ve dışında mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.

Sendikamız Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,  CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç,   CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, CHP Kayseri Milletvekili Op. Dr. Çetin Arık,  CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek,  CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım, Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar, Tes-İş Sendikası Ar-Ge ve Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nakif Yılmaz,  Belediye-İş Sendikası Genel Mali Sekreter Bayran Özkan, Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri İsmail Duman, Belediye-İş Sendikası Eğitim Basın Yayın Genel Sekreteri Kemal Çavuşoğlu, Belediye-İş Sendikası Toplu İş Sözleşmesi Genel Sekreteri Güney Demirdaş katılırken sendikamızın Ankara’da bulunan şubelerin başkanları ve yöneticileri ile üyelerimiz katıldı.

Basın toplantısı ardından işten çıkartılan işçiler Makro Market’in Kahramankazan’da bulunan merkezine hareket etti.

Kahramankazan’da Makro Market önünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Tez-Koop-İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar, işten çıkartılan işçilerin yasal alacaklarının ödenmediğini ve bu nedenle çok zor koşullar içinde bulunduklarını belirterek, yetkilileri göreve çağırdı.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu