Eylemler

MAPP İŞÇİLERİNİN İŞTEN ÇIKARILMASINDA COCA COLA DA SORUMLUDUR!

İŞTEN ÇIKARILAN MAPP İŞÇİLERİ İŞE GERİ ALINMALIDIR !

COCA COLA gibi dünya çapında tanınmış markalara hizmet veren MAPP Merchandising Group Şirketi bünyesinde çalışan işçiler, insan onuruna yakışır çalışma koşulları ve yaşanabilir bir ücret düzeyine erişebilmek için sendikamıza üye olmuştur. Sendikamız Tez-Koop-İş Türkiye çapında örgütlenme faaliyetine başlamıştır. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa ve Trabzon bölgelerinin tamamında örgütlenme çalışmalarımızın tüm hızıyla devam ettiği sırada MAPP işvereni sendika düşmanı tavrını göstermiş, onlarca işçiyi çeşitli bahanelerle işten atmıştır.

Sendikamız Tez-Koop-İş, MAPP işçilerinin örgütlenme hakkının engellenmesine karşı mücadele başlatmış, işverenin işçilerin en demokratik hakkı olan sendikalaşma hakkına karşı göstermiş olduğu tavrı teşhir etmek için Ankara ve İstanbul’da MAPP işyerleri önünde eylemler yapmıştır. Bunun yanı sıra işten çıkarılan işçilerin işlerine iade edilmesi için hukuki süreç başlatmıştır. MAPP işvereni ne yaparsa yapsın işçilerin anayasal ve yasal haklarını kullanmalarının önüne geçemeyecektir.

Bir diğer yandan işten çıkarılan işçilerin iş yükleri, çalışmaya devam eden işçilere devredilerek iş yükleri arttırılmıştır. MAPP işçilerinin sorumlu oldukları mağazaların sayıları arttırılmış, tanzim teşhir elemanı olarak çalışan arkadaşlarımıza sipariş alma görevleri de eklenmiştir. MAPP İşçilerinin iş yükleri her geçen gün ağırlaşmakta, az işçiyle çok iş yapılmaktadır. Emek sömürüsü giderek derinleşmektedir.

Ayrıca MAPP işvereni, işçiler üzerindeki baskıları pervasızca arttırarak bu baskıları işveren temsilcisi supervisiorlara da yöneltmiştir. Ankara’da supervisiorları işten çıkararak COCA COLA’nın şeflerini yetkilendirip mağaza denetimlerini keyfine göre sıklaştıran işveren, işçiler üzerinde de daha çok baskı oluşturmuştur.  

Sendika düşmanı tavrını devam ettiren MAPP işvereni bir yandan da işe yeni başlayan işçilere “sendikadan gelen olursa konuşmayacaksınız, görüşmeyeceksiniz” diyerek MAPP işçisinin sendikalaşmasını önlemeye çalışmaktadır. Ama MAPP işvereni bilmelidir ki işçilerin sendika hakkını asla engelleyemeyecektir.

MAPP işçilerinin sendikalaştıkları için işten çıkarılmasından MAPP kadar COCA COLA da sorumludur. Dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi olmakla övünen COCA COLA’nın tanıtım ve dağıtımını MAPP işçileri yapmaktadır. Bu nedenle COCA COLA üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli, işten çıkarılan işçilerin işe geri alınmaları konusunda aktif rol üstlenmelidir.

Bizler Tez-Koop-İş Sendikası olarak işten çıkarılan MAPP işçileri işe geri alınana, MAPP sendikalı bir işyeri olana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

 

Basın açıklaması için tıklayınız

 

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULUHaberin fotoğrafları için tıklayınız
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu