Tez-Koop-İş Kadın Sayı 13

Merhabalar

Günlerimiz karanlık ve soğuk geçiyor ancak biz kadınların mücadelesi de büyüyor ve geniş kitlelere ulaşıyor. Tez-Koop-İş Kadın Dergisi 13. sayısını bir elimizde fener bir elimizde megafon ile birlik, mücadele ve dayanışma günü 8 Mart’ta okurlarımızla buluşturuyoruz. Biliyoruz ki toplumsal eşitlik temelli bir toplumda şiddet ve ötekileştirmeden de uzaklaşılır. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması umuduyla şiddet ve tacizi dile getirdiğimiz bu sayıda kadın emeği, direnişler, hukuki güvencelerimiz, ILO C190, nafaka hakkı ve birçok içerik yer alıyor.

Kadınlar yaşamın her alanında eşitsizliğe, şiddete ve tacize karşı mücadele ederken örgütlülüğü de farklı bir boyut kazandı. Av. Sema Kendirci, kadın örgütlerinin eşitliğe ulaşmak ve ayrımcılıkla mücadelede güvencelerine yönelik yapılan tüm saldırılara dirençle karşılık verdiğini ve güçlendiğini aktarıyor. Meltem Kolgazi, pandemi gölgesinde işsizlik, yoksulluk ve şiddetin daha da derinleştiğini ortaya koyuyorken; Dr. Emel Memiş ekonomik güvencesizliğe karşı direnişler hakkında bizleri bilgilendiriyor. Ayrıca emek süreçlerinin nasıl bir değişim göstereceğini birlikte yeniden düşünmeye davet ediyor.

Türk-İş’in Kadın İşçi etkinliğinde Prof. Dr. Kadriye Bakırcı’nın “İş Yaşamında Şiddet ve Taciz” ve Prof. Dr. Gülay Toksöz’ün “Kadınların Görünen ve Görünmeyen Emeği” konusunda sendikalı kadın işçilere verdikleri eğitimin içeriğini yine bu sayımızda sizlerle buluşturuyoruz.

Uzaktan çalışma sayfaları da sizleri bekliyor! Prof. Dr. Aysen Tokol tele çalışma ve geleceği hakkında bilgilendirme yaparken; Doç. Dr. Betül Urhan elektronik performans izleme ve sonuçlarına değiniyor ve diyor ki “Biri bizi gözetliyor.”

Dergimizin bu sayısında mor mikrofonu EMO Genel Merkez çalışanı üyelerimize uzatıyoruz ve sendikalaşma ve şiddet üzerine sohbet ediyoruz. Ayrıca başarılarıyla kendinden söz ettiren, birçok kadını örgütlü mücadeleye katan, İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer’e de mor mikrofonumuzu uzatıyoruz. Kadın ve kooperatifleşmeye dair sorularımızı yanıtlayan Soyer mücadelenin önemini vurguluyor.

Sizden gelenler, İklim Krizi, Psikoloji, Sağlık, Felsefe, Sinema, Lezzetin Göçmen Kuşu, Mandala sayfaları da sizleri bekliyor. Okudukça sizi şaşırtacak ve keyif alacağınız bu sayfaları sizlerle 13. sayımızda buluşturmanın mutluluğunu taşıyoruz.

Sermayenin ve iktidarın alanımıza yönelik tüm saldırılarına rağmen yine sizlerle birlikte, el ele, dayanışmayla yürüdüğümüz bir 2022 umuduyla…

Dayanışmayla kalın!
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu