Haberler

Muğla’da Kadın Örgütlenmesinde Yeni Adım: Seminer ve Kadın Komisyonu

Muğla Şubesi’nde çok boyutlu bir şekilde yürütülen eğitim çalışmalarına bir yenisi eklendi. Düzenli aralıklarla genel üyeye yönelik yapılan eğitim çalışmaları bir taraftan devam ederken, diğer taraftan sektördeki kadın işçilerin ağırlığı da dikkate alınarak özel olarak kadın çalışmalarına yoğunluk verildi. İki yıllık arka planı olan bu çalışmanın sonucu olarak Muğla Şubesi’nde Kadın Komisyonu kuruldu. Ayrıca kadın işçilere yönelik bir eğitim semineri gerçekleştirildi.

Semineri Şube Başkanı Hüseyin Yıldız açtı. Konuşmasında; “Tez-Koop-İş Sendikası’nın üyelerinin yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Kadının dâhil olmadığı bir mücadelenin başarılı olması mümkün değildir. Biz de bu perspektifle kadın işçilerimizin özel olarak örgütlenmesi yönünde hamleler yaptık. Bugün onun en önemli adımlarından birini atıyoruz. Sendikamızın aynı zamanda bir kadın sendikası olması yönünde ciddi bir pratik gerçekleştiriyoruz” dedi. Şube İdari Sekreteri Rabia Güner Demirci ise, “Muğla Şubesinde Kadın örgütlenmesini nitelikli ve örnek teşkil edici bir yapıya dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bir kadın olarak sendikal yaşamın tüm boyutlarında kadınların yer almasının stratejik olduğunu düşünüyorum. Hepinizi mücadeleye, örgütlenmeye, daha aktif olmaya davet ediyorum” dedi.

İki boyutta yürütülen seminerin birinci ayağında Muğla Üniversitesi İİBF Prof. Dr. Özlem Şahin Güngör iki derslik bir seminer verdi. Sunuşunu; Çalışma yaşamında kadın, sendikal örgütlenmenin önemi ve kadının bağımsız örgütlenmesi üzerine gerçekleştirdi. Kadın işçilerin aktif katılımıyla birinci bölüm bitirildi. İkinci bölümde Genel Eğitim Danışmanımız Volkan Yaraşır Kapitalizm ve erkek egemenlik üzerine bir sunuş yaptı. İki seminer de kadın işçiler tarafından dikkatle izlendi. Sorularla konular genişletildi. Seminer bitiminde kadın işçilere bundan sonra düzenli olarak gerçekleştirilecek kitap okuma programları verildi. Ayrıca Kadın Komisyonu oluşturuldu. Muğla Şubesinin kadın çalışmalarının komisyon aracılığıyla yürütülmesine karar verildi. 8 Mart’a yönelik organizasyon faaliyetlerine başlandı
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu