Haberler

Kuzey Marmara Otoyol Viyadük’ünde İş Cinayeti: 3 İnşaat İşçisi Yaşamını Yitirdi

 width=

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Kuzey Marmara Otoyolu viyadükünde 28 Kasım 2018 tarihinde (dün) öğle saatlerinde meydana gelen çökme sonucu 5 inşaat işçisi göçük altında kaldı ve üçü yaşamını yitirdi.

Üç inşaat işçisinin ölümü son beş yılda yaşamlarını yitiren toplam 10 bin işçi ile bunların arasında bulunan 2 bin 300 inşaat işçisinin ölümü gibi ne olağan bir olaydır, ne de kader olarak geçiştirilebilir.

Son dönemde “ekonominin lokomotifi” diye anılan inşaat sektöründe iş sağlığı ve iş güvenliğini hiçe sayan uygulamalar, insanlık dışı çalışma koşulları, projelerin erken bitmesi için işçilere yönelik yoğun çalışma baskısı, şantiyelerde iş cinayetlerinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Ne kadar önemli bir proje olursa olsun işçilerin güvenliğini tehlikeye atacak çalışma düzenleri iş cinayetlerinin tekrarlanmasına ve çoğalmasına neden olacaktır.

İnşaat sektöründe son dönemde daha da yoğunlaşan iş cinayetlerinin sonlandırılması için çok daha etkili önlemlerin alınması ve gerekli düzenlemelerin zaman geçirilmeden uygulanması zorunludur. 

Gebze’de yaşamlarını yitiren işçilere Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diler yaralılara acil şifalar dileriz…

 

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu