Eğitim-Araştırma

ODTÜ İşyerinde Eğitim Semineri Gerçekleşti

Sendikamız Ankara 2 No’lu Şubesine bağlı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) işyerinden üyelerin ve Ankara ilinde örgütlü bulunduğu işyerlerinden sendika temsilcilerinin katılımıyla 15 Mart 2023 tarihinde eğitim semineri gerçekleştirildi.

ODTÜ MM25 Amfisinde düzenlenen eğitim semineri, öğleden önce ve sonra olmak üzere iki farklı gruba yönelik yapıldı. Eğitim seminerleri Şube Başkanı Mustafa Özgen ve Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen’in açış konuşmalarıyla başladı.

Sendikamız Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen konuşmasına 6 Şubat Depremlerinde yaşamını yitirenleri anarak ve yaralılara acil şifalar dileyerek başladı. Kriz ve afet dönemlerinde işçi sınıfının can simidinin sendikalar olduğunu belirttiği, örgütlü mücadelenin ve toplu iş sözleşmesi hakkının önemini vurguladığı konuşmasını şu ifadeler ile tamamladı;  

“Örgütlü mücadeleyi güçlendirmenin, sendikal bilinç ve bilgi düzeyimizi arttırmanın yolu sendikal eğitimlerden geçmektedir. ODTÜ emekçisi üyelerimizle ve işyeri sendika temsilcilerimizle uzun yıllardır birlikte sürdürdüğümüz sendikal mücadelemiz, her birimizin sendikal bilinç düzeyini arttırmıştır. Bugün bizi bir araya getiren de yine bu bilinçtir.”

Açış konuşmalarının ardından kurumsal tanıtım filmi izlendi.

Eğitim seminerinde Av. Prof. Dr. Gaye Burcu Yıldız, “Sendika Nedir, Ne Değildir?” başlıklı konuda sunumunu gerçekleştirdi. Sendika hakkının insan hakkı olduğuna ve işçilerinin emeğinin işverenin mülkiyeti altında olmadığına dikkat çekti. Üye ve temsilcilerimizin sorularını cevapladı.

Seminerin devamında Sendikamız Eğitim, Basın ve Yayın Uzmanı Merve Demirkıran, “Şiddet ve Tacize Karşı Mücadele” başlıklı konuda katılımcıları bilgilendirdi. Şiddet ve tacizin önlenmesine toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemine ve kadınların istihdama katılması için yıkılması gereken kalıpların var olduğuna değindi.

Seminer, Sendikamız Ankara 2 No.lu Şube Başkanı Mustafa Özgen ve Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen’in soruları cevaplamasının ardından tamamlandı.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu