Haberler

Odtü Toplu İş Sözleşmesi Törenle İmzalandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu: “Çalışma barışı, toplumsal barışın en önemli unsurlarından biri”

Tez-Koop-İş üyelerinin Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 11 gün süren grevi, anlaşmayla sona erdi.

ODTÜ’deki üyelerimiz adına sendikamız ile Kamu-İş arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi imza töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla 15 Aralık’ta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapıldı.

Törene, Bakan Soylu’nun yanısıra Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Osman Gürsu, Kamu-İş Genel Sekreteri Erhan Polat, Tez-Koop-İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Barın ve diğer heyet üyeleri katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu imza töreninde, grev kararının hayırlı bir şekilde neticelenmesinde emeği geçen Kamu-İş, Tez-Koop-İş ve Türk-İş Başkanları ile ODTÜ yöneticilerine teşekkür etti.

 

Türkiye’nin çok ihtiyaç duyduğu uzlaşı noktasındaki ilerlemenin sonuçlarının gelecekte çok daha iyi şekilde anlaşılacağını dile getiren Soylu, çalışma barışının ve çalışma hayatında ortaya çıkan etkilerin, toplumsal barışın en önemli unsurlarından biri olduğunun altını çizdi.

ODTÜ’de çalışan 277 işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi, 1 Nisan 2015-31 Mart 2017 döneminde geçerli olacak. ODTÜ Toplu İş Sözleşmesine, grev ile iki yeni madde ilave edilmesi sağlandı. 1- İş Primi, 2- Sorumluluk Tazminatı. Kamu İşveren Sendikaları ile yürütülen müzakerelerde uzun zamandır hiç bir sendika parasal yeni madde yazdıramamıştı. İşveren sendikalarının bu politikası kırılmış oldu.

ODTÜ Rektörlüğü ve bağlı işyerleri için, toplu sözleşme görüşmelerinde sonuç alınamaması nedeniyle 4 Aralık 2015’te saat 10.00’da başlayan grev, 14 Aralık tarihinde Kamu-İş ile anlaşma tutanağı imzalanması nedeniyle, 15 Aralık’ta sona ermişti
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu