Haberler

“Sağlık Çalışanlarının Tamamı Ek Ödemeden Eşit Biçimde Yararlanmalıdır”

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık çalışanlarına üç ay süreyle yapılacak ek ödemenin ortaya çıkardığı ayrımcılığı eleştiren Tez-Koop-İş Sendikası, 28 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaptığı basın açıklamasının ardından, 29 Mayıs 2020 tarihinde de İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi (Çapa) girişinde bir araya geldi. 

Yapılacak ek ödemenin sağlık çalışanları arasında ayrım yarattığına dikkat çeken Tez-Koop-İş Sendikası, ek ödeme düzenlemesine sağlık sisteminde yer alan tüm çalışanların koşulsuz olarak dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Tez-Koop-İş Sendikası İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Selahattin Karakurt tarafından okunan basın metni özetle şöyle:

24 Mart’ta yürürlüğe giren üç aylık ek ödeme düzenlemesinde büyük ayrımcılıklar yaşanıyor. 

Sağlık Bakanlığı’nın belgelerine ve verilerine yansıdığı gibi ülkemizde sağlık sisteminin farklı konumlarında görev yapan herkes; niteliği, statüsü, çalıştıkları ortam farklı da olsa sağlık sisteminin bir parçasıdır. Çünkü sağlık sistemi, farklılıklardan oluşan bir bütündür. 

Bu gerçek yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada ve Dünya Sağlık Örgütü’nün belgelerinde de böyledir. 

Bu önemli gerçeğe rağmen üç aylık ek ödemenin yalnızca bir bölüm çalışana yapılması, buna karşılık sistemin ağırlığını oluşturan çalışanlara yapılmaması tam anlamıyla ayrımcılıktır; çalışan yüzbinlerin fedakarlığını küçümsemektir ve değersizleştirmektir. Oysa sağlık çalışanları aynı ortamın, aynı çalışma sisteminin, aynı risklerin ve aynı tehlikelerin birer parçasıdır. 

Burada dile getirdiğimiz tüm isteklerimiz çalışma ve yaşama koşullarımızın dayattığı çok somut ve öncelikli isteklerdir. 

Sağlık çalışanları arasında ayrımcılığa neden olan ek ödeme düzenlemesine, sağlık sisteminde yer alan tüm çalışanlar şartsız ve koşulsuz olarak dahil edilmelidir. 

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçirilen ancak sendikal ve toplu sözleşme hakları uluslararası sözleşmelere, Anayasaya ve yasalara rağmen kısıtlanan ve verilmeyen haklar hemen verilmelidir. Bu statüde bulunan tüm çalışanların hak kayıpları gecikmeden mutlaka karşılanmalıdır. 

Tüm sağlık çalışanlarına hiçbir ayrım ve farklılık gözetmeden Covid-19 salgını süresince ek ödeme yapılmalıdır. 

Tüm sağlık çalışanlarına, Covid-19 salgını sürecinde yürüttükleri özverili ve ağır çalışma koşulları dikkate alınarak emekliliklerinde geçerli olmak üzere yıpranma payı verilmelidir. 

Covid-19 hastalığı tüm çalışanlar için meslek hastalığı olarak tanınmalıdır; bu hastalık nedeniyle geçici ya da sürekli iş göremezliği olanlar iş kazası geçirmiş sayılmalıdır. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu