Haberler

Sendikamız Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Karşı Şeker-İş Sendikası’na Dayanışma Ziyaretinde Bulundu

Sendikamız Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar ile birlikte danışman ve uzmanlarımızın da yer aldığı bir heyet Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine karşı Şeker-İş Sendikası’na dayanışma ziyaretinde bulundu.

Yapılan ziyaret sırasında Sendikamız Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar sendikamızın özelleştirme politikalarına karşı taraf olduğunu açıkça bildirerek ülkemizin tarihsel miraslarının ve değerlerinin yok edilmek istendiğini vurguladı.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ülkemizdeki şeker pancarı üretimini büyük oranda olumsuz etkileyeceğini bu durumdan yaklaşık 50 bin çiftçinin de fabrikalarda çalışan işçilerle birlikte zarar göreceğini belirtti. Şeker pancarı bitkisinin bir çam ağacının 3 katı oksijen sağladığını da dile getirerek özelleştirmeyle beraber Şeker pancarı üretiminin hızla daralacağından dolayı ekolojik dengenin de bozulacağını ifade etti. Şeker Fabrikalarının olası özelleşmesi sonucu şeker pancarının üretiminin hızla daralmasının şeker pancarı küspesinin yerini GDO’lu yemlerin alacağını bu sebeple de ülkedeki hayvancılığın da zarar göreceğinin kaygısını taşıdığını belirtti. Nişasta bazlı şeker üretiminin hızla artmasının ise insan sağlığına zarar vereceğinin de vurgusunu yapan Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar özelleştirmelerin durdurulması için sendikamızın dayanışma içinde üstüne düşen her türlü görevi yerine getireceğini söyleyerek sendikal dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Şeker-İş Başkanı İsa Gök ise sendikamızın ziyaretinden kaynaklı memnuniyetini dile getirerek şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin doğru bir adım olmadığını özelleştirmenin durdurulmasının umudunu taşıdığını belirtti.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu