Tez-Koop-İş gençemek sayı 12

Sevgili arkadaşlar…

Sevgili arkadaşlar…

2021 yılını da 2020 yılı gibi pandeminin etkisinde geçirdik ve 2022’ye yeni umutlarla merhaba dedik. Yeni yılda ekonomik krizin etkisiyle derinleşen ve daha geniş halk kitlelerince hissedilen yoksulluk ve yoksunluğa karşı işçiler kimi yerlerde alanlarda kimi yerlerde de işyerlerinde çeşitli eylem ve direnişlerle seslerini yükseltmeye başladılar. Bu eylem ve direnişlerin hedeflenen sonuca ermesi ve işçilerin haklarını mücadele sonucu almasının kuşkusuz farklı bir anlamı vardı: Hak verilmez alınır!

2022 sadece yoksulluk ve kriz getirmedi; aynı zamanda içinde bulunduğumuz şu günlerde Rusya–Ukrayna savaşının patlak vermesi her iki ülkeden binlerce insanın ölmesine neden oluyor. Savaşın bir cinayet olduğunu vurgulayarak, bir an önce barış imzalanmasını umuyoruz.

Sevgili arkadaşlar, gençemek bu sayıda sizlere yeni konu ve konukları ile farklı bakış açıları sunmaya çalışıyor. Bu sayımızın dosya konusu göç ve göçmen emeği. Dosya kapsamında kadın sığınmacıların iş ve yaşam koşulları, beyin göçü ve göçmen psikolojisine dair yazılar bulacaksınız.

gençemek sizlere memleket ve dünya işçi hareketlerinden bazı haberler aktarırken, Türkiye’den BBC Türkiye çalışanlarının grevini, İtalya’dan da sendikaların pandemi dönemindeki mücadelelerini İtalya Genel İşçi Konfederasyonu (CGIL) özelinde anlatan yazılara yer verdi.

Sınıf ve emek tartışmalarının yanında, “yüksek” olarak nitelendirilen; ancak enflasyon ve döviz krizinin tetiklediği zamlara bağlı olarak bir ay bile geçmeden eriyen asgari ücret de farklı boyutları ele alınıyor bu sayımızda.

Roman gençlerin sorun ve taleplerini de sizlere sunuyoruz. Diğer yandan geçen sayımızda başlamış olduğumuz genç ve gençlerin sorunlarına dair söyleşimizi de bu sayımız[1]da sürdürüyoruz.

İşçi sağlığı ve güvenliğine dair kronik sorunumuz ne yazık ki devam ediyor. ISIG Meclisinin raporundaki verileri de sizlerin değerlendirmelerinize sunuyoruz.

Bu sayımızda da elbette teknoloji, spor, kültür ve sanat konularında sizler için bir şeyler hazırladık. Şiir den felsefeye, resim incelemesinden kış olimpiyatlarına, yogadan dizi dğerlendirmesine birçok içerik sizleri bekliyor.

Sevgili gençler, sizlerden gelecek her türden katkı (yazı, şiir, resim, vb.) ile gençemek daha da değerlenecek ve büyüyecektir. Katkılarınızı bekliyoruz.

İyi okumalar…
İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu