Haberler

Taşeronlaştırma – Güvencesizleştirme, Sonuç; Yüzlerce Ölüm

 Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu’muz
Soma’da yüzlerce madencinin ölümü ve yaralanması ile sonuçlanan
iş cinayeti üzerine basına ve kamuoyuna yaptığı açıklamanın ardından
Soma’ya hareket etti.

Manisa Soma madenlerinde 13 Mayıs 2014 tarihinde (dün) yaşanan iş cinayeti sonucu, ilk açıklamalara göre 201 madenci yaşamını yitirdi. Bu sayının ilerleyen saatlerde daha da artabileceği bildirilmektedir.

Soma’da “Trafo Patlaması” nedeni ile açıklanmaya çalışılan iş cinayetinin yalnızca bir “patlama” ile ortaya çıktığını söylemek olanaksızdır.

Soma’da yaşanan cinayet, insanı ve çalışanı değil; üretimi, verimliliği ve kârı önceleyen, işçileri aşırı çalışmaya zorlayan taşeronlaştırma ve güvencesizleştirme politikalarının olağan sonucudur. Çünkü bir işyerinde ortaya çıkan herhangi bir “kaza” birdenbire ve ansızın ortayı çıkmaz. Özellikle madenlerde oluşan kazalar, günümüz teknolojileri dikkate alındığında, sessiz ve sakin gelmez. Bu kazalar, bilinemez, önlenemez ve kontrol edilemez kazalar değildir; geleceğini bildirir, yıkar ve öldürür…

Dün Soma’da meydana gelen toplu iş cinayeti için, “kaderleriydi, Milletimizin başı sağolsun” diyerek ölümler olağanlaştırılamaz ve sorumlular gizlenemez. Ve yine ölen madencilerin yakınlarına tazminatlar ödenerek cinayetler bireyselleştirilemez, zamanın unutmasına terkedilemez ve kapatılamaz.

İş cinayetinin nedenleri ve sorumlularına ilişkin soruşturma, kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğü aşamada da yürütülmeli; olaya ilişkin deliller korunmalı ve iş cinayeti tüm yönleriyle ve gelişmeleriyle en kısa zamanda kamuoyuna açıklanmalıdır. Cinayete neden olanlar, sıfatı, statüsü, kurumu ve yetkisi ne olursa olsun, en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.

Soma iş cinayetinde yaşamlarını kaybeden tüm madencilere Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve sendikal örgütleri Türkiye Maden-iş Sendikası’na başsağlığı ve sabır; yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu