Haberler

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakan Bozkurt: “AVM’ler Açılmamalıdır; Önceliğimiz İnsan Yaşamı Olmalıdır”

Alışveriş merkezlerinin (AVM) 11 Mayıs’tan itibaren yeniden açılacağının açıklanması üzerine Tez-Koop-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, bu kararı 6 Mayıs 2020 tarihinde Fox Ana Haber’e değerlendirdi. 

Hakan Bozkurt, AVM’lerin açılması için belirlenen 11 Mayıs tarihinin çok erken olduğunu, bu durumunun salgının ikinci dalgasını tetikleyebileceğini ve kapalı bir mekan olan AVM’lerde salgın kontrolünün mümkün olmadığını belirterek Türkiye genelindeki yaklaşık 450 AVM’de çalışan 500 bin işçinin iş ve gelir güvencesinin sağlanması gerektiğini vurguladı. 

Röportajın satır başları şöyle: 

– Salgın normal bir seyirde ilerlemezken AVM’lerin açılması “normalleşme” adına atılmış bir adım olmayacaktır. Çünkü salgın kontrol altına alınana kadar tedbirli davranılması gerekmektedir.

– AVM’ler için alınacak hiçbir önlem yeterli değildir. En önemli önlem AVM’lerin açılmamasıdır. Önceliğimiz insan yaşamı olmalıdır.

– Salgın kontrol altına alınmadan AVM’ler açılmamalı ve burada çalışan yüzbinlerce işçinin iş ve gelir güvencesi mutlaka korunmalıdır.

Ayrıca, Tez-Koop-İş Sendikası 4 Mayıs tarihinde Sağlık Bakanlığına ve Bilim Kurulunun tüm üyelerine, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonuna, Türk Tabipleri Birliğine, Türk Eczacıları Birliğine ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine gönderdiği yazıda, AVM’lerin açılmasının yanlış bir karar olduğunu belirtti ve tarihin salgın kontrol altına alınana dek ertelenmesi gerektiğini vurguladı. İlgili haber için tıklayın. 

 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu