Manşet HaberlerÖrgütlenme

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Çalışanları İnsanca Yaşayacak Ücret İstiyor

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ile Sendikamız Tez-Koop-İş arasında Nisan 2023 tarihinde imzalanan toplu iş sözleşmesi uyarınca EMO çalışanı üyelerimizin ücretlerine 2024 Ocak ayında enflasyon farkından kaynaklı artış yapılmış, ancak yapılan artış gerçek enflasyonun çok gerisinde kalmıştır. Yılbaşı itibarıyla asgari ücret ve memur maaşları yüzde 49 oranında zamlanırken EMO işçisi yüzde 33,59’luk bir ücret artışı ile yetinmek durumunda kalmıştır.

Konuya ilişkin Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkez Binası önünde 3 Temmuz 2024 tarihinde yapılan basın açıklamasında, Ankara 2 No.lu Şube Başkanı Mustafa Özgen özetle şunları söyledi:

“48. dönemin sona ermesi ve Mayıs ayında yapılan genel kurul sonucu işbaşına gelen EMO 49. Dönem Yönetim Kurulu ile 1 Haziran’da görüşmeler tekrar başlatılmış, yeni yönetimden 1 Temmuz itibarıyla yüzde 25 civarında olması beklenen enflasyon farkı dahil yüzde 49 oranında artış talep edilmiştir. Buna karşılık EMO yönetimi, “enflasyon oranı + % 3” şeklinde çok düşük bir teklifte bulunmuştur.

Ayrıca eşitlik ilkesine aykırı biçimde oda bünyesinde çalışan ve mühendisler için belirlenen asgari ücret düzeyinin altında kalan teknik personele, 2024 Ocak ayı itibarıyla diğer çalışanlardan daha fazla, yüzde 36 oranında zam yapılmıştır. Öyle anlaşılıyor ki bugün bize sunulan % 3’lük teklif; tüm personeli aynı oranda eşitleme hedefiyle, zaten yapılması gereken bir uygulamanın “maaş artışı” gibi önümüze konulmasıdır.

Enflasyonun 3 haneli rakamlara çıktığı günümüzde % 3’lük bir artış hiçbir anlam ifade etmemektedir. Dolayısıyla yılbaşından bu yana sürdürdüğümüz görüşmeler ne yazık ki olumsuz sonuçlanmıştır.

Bugüne dek şube ve merkez genel kurulları, yoğun iş dönemi ve arkadaşlarımızın sahip oldukları çalışma kültürü nedeniyle son çare olarak düşündüğümüz eylemlilik sürecine bugünden itibaren başlama kararı aldığımızı duyurmak için bu açıklamayı yapıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu