Haberler

Tutuklu Sendikacı Nurettin Kılıçdoğan ve Arkadaşları Ziyaret Edildi

Sendikal örgütlenme faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklanan ve Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü bulunan TÜMTİS Sendikası Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan, Konfederasyonumuz Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Sendikamız Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu ve Genel Sekreterimiz Hakan Bozkurt tarafından ziyaret edildi.

Ziyaret sırasında, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamada, “Davanın iddianamesini hazırlayan savcı Cemil Tuğtekin ile davanın esası hakkında karar veren hâkimler Dündar Örsdemir, Kadriye Çatal, Mustafa Karatay ile yine duruşma savcısı Mehmet Özgür ve dosyamızın zaman aşımına henüz 4 yıl olmasına karşın ‘zaman aşımı yakındır’ şerhi veren o zamanki Yargıtay Cumhuriyet Savcısı (Hâkim) Mustafa Akar hakkında, FETÖ-PDY terör örgütü ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle meslekten çıkarma kararı verilmiştir. Esasen bu durum bile tek başına sanıkların yargılanmalarındaki ve karardaki hukuka aykırılıkların sebebini açıklar niteliktedir. Davanın hâkimleri ve savcıları, yargılama sırasında gerçeğin ortaya çıkarılması ve hakkın yerine getirilmesi için adil bir yargılama yapmak yerine, işçileri örgütleme faaliyeti içerisinde olan sendikacıları cezalandırma yoluna gitmişlerdir” dedi.

Sendikamız Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu ise konuşmasında, “TÜMTİS Sendikası Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan ve arkadaşları yeniden yargılanmalı ve adil yargılanma haklarını kullanmalıdırlar. Örgütlü toplum; demokrasimizin, hak ve özgürlüklerimizin teminatıdır. Örgütlenmek, işçiler için anayasal bir hak olduğu gibi, işçileri örgütlemek de sendikacıların asli ve birincil görevidir. Hiç kimse bu asli görevini yerine getirdiği için cezalandırılmamalıdır” dedi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu