Genel

Uluslararası Kooperatifler Günü: Katılımcı Demokrasi, Ortak Mülkiyet, Adil Bölüşüm…

Kooperatifler, sahip oldukları demokratik yönetim ve ortak mülkiyet ilkeleri yoluyla barışa, kolektif üretim ve adil bölüşüme, herkes için eşitliğe ulaşmakta büyük bir rol üstlenmeye devam ediyor. Yerin altına, yeryüzüne, atmosfere savaş açan mevcut üretim biçimlerinin, çocukların, kadınların, göçmenlerin emeğini sömürerek ayakta kalan ekonomik sistemin karşısına güçlü bir alternatif olarak çıkan kooperatifler; adil, yeşil, katılımcı ve eşitlikçi işlerin mümkün olduğunu gösteriyor.

Doğa talan edilmeden, emeğimiz sömürülmeden, hep birlikte ve yeteri kadar üretmenin; üretilenin ise adil biçimde bölüşülmesinin mümkün olduğunu ortaya koyan kooperatifler, demokratik yaşamı güçlendirmeye devam ediyor. İşçilerin çalışma yaşamları hakkında söz; üretim süreci üzerinde kontrol sahibi oldukları bu alternatifte, kar hırsının ve rekabetin yerini dayanışma ve paylaşma pratikleri alıyor.

Kooperatiflerin dayandığı ilkelerin ve sunduğu alternatif modelin, insanlığa daha yaşanılabilir bir gelecek için yol gösterdiğine inanıyor; Uluslararası Kooperatifler Günü’nü kutluyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu