Manşet Haberler

UNI Küresel Sendikalar Birliği: “Irkçılığı Ortadan Kaldırmak İçin Mücadeleyi Destekliyoruz”

Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı protesto eylemleri devam ediyor.

Siyahi bir Amerikalı olan George Floyd’un beyaz bir polis tarafından öldürülmesi sonucu on binlerce insanın katıldığı eylemler, ırkçılığa karşı büyük bir adalet çağrısına dönüştü.

UNI Küresel Sendikalar Birliği Genel Sekreteri Christh Hoffman, konuyla ilgili olarak 2 Haziran 2020 tarihinde bir açıklama yaptı ve “adalet çağrısına katılıyoruz ve ırkçılığı ortadan kaldırmak için mücadelenizi destekliyoruz” dedi.

Hoffman’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

UNI Küresel Sendikalar Birliği adalet çağrınıza katılmakta ve ırkçılığı ortadan kaldırmak için mücadelenizi desteklemektedir. Sendikacılar olarak biliyoruz ki, ırk ayrımcılığının olduğu bir dünyada ekonomik adalet olamaz. Bizim amacımız sesi kısılanlarına ses vermek ve renk veya inançtan bağımsız olarak tüm işçileri güçlendirmektir. 

Korkunç polis şiddetine karşı, öfke ve acı protestolarını destekliyoruz. Protestoların bastırılması için daha agresif taktikleri destekleyen Başkan Trump’ın açıklamaları karşısında tedirginliğinizi paylaşıyoruz. 

Bu eylemler, keder acı ve öfke anıdır. Ancak bu an, aynı zamanda köklü değişiklikler için bir umut anıdır. 

Irkçılığa karşı mücadele herkesin mücadelesidir.

  

Kaynak: UNI Küresel Sendikalar Birliği
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu