Haberler

Yine Denetimsizlik, Yine İş Cinayeti: Tüpraş’ta 4 İşçi Yaşamını Yitirdi

Tüpraş’ın İzmir Aliağa Rafinerisinde depolama tankında bakım sırasında oluşan patlama sonucu alt yüklenici şirkette (taşeronda) çalıştığı bildirilen 4 işçi yaşamını yitirirken 2 işçi de yaralandı.

Çalışma ortamı ve üretim süreci yönünden yüksek risk ve tehlike içeren Aliağa Rafinerisi’nde yaşanan bu olay, olağanlaştırılması olanaksız bir iş cinayeti görüntüsü vermektedir. Bu durum, iş sağlığı ve güvenliği sorunlarına karşı yeterli önlemlerin alınmadığının yeni bir kanıtı olduğu gibi; büyük endüstriyel kazaların, kimyasal sızıntı, yangın ve patlama gibi risklerin yalnız işyerinde çalışanları değil aynı zamanda çok önemli çevre ve genel insan sağlığı tehlikeleri oluşturabileceğinin yeni bir göstergesidir.

Yaşanan olayın yalnızca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgi alanı yönünden değil, genel ekolojik risk ve tehlikeler yönünden değerlendirilmesi ve buna göre etkili güvenlik önlemlerinin alınması zorunludur.

Patlama sonucu yaşamlarını kaybeden 4 işçiye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve arkadaşlarına sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu