Haberler

1 Eylül Dünya Barış Günü: “Barışın, Özgürlüğün Ve Demokrasinin Kök Saldığı Bir Dünya İstiyoruz”

 data-lazy-src=

1945 yılında Hitler Almanya’sının yenilmesiyle sona eren 2. Dünya Savaşı insanlık tarihine en kanlı savaş olarak girdi.

Tüm dünyayı kan gölüne döndüren 2. Dünya Savaşı’nın belleklerden silinmemesi, faşizmin vahşetinin unutulmaması ve bununla birlikte barış düşüncesinin ve özlemenin canlı tutulması amacıyla savaşın başlangıç günü olan 1 Eylül tarihi,  “Dünya Barış Günü” olarak kabul edildi.

Tüm dünyada kabul edilen bu günde barış yanlıları savaştan, terörden, şiddetten, nefretten ve zorbalıktan  arınmış bir gezegende yaşama istemini vurguluyor.

2. Dünya Savaşının üzerinden 73 yıl geçmesine rağmen savaşlar hemen tüm kıtalarda farklı düzeylerde sürdü ve sürüyor.

2. Dünya Savaşının bittiği 1945 yılından günümüze kadar geçen dönemde savaşlarda ölen insanların toplamı 30 milyonu aşıyor.

Günümüzde özellikle ülkemizin de içinde bulunduğu Ortadoğu’da ve Afrika’nın hemen tüm bölgelerinde sıcak savaşlar sürüyor; kimi zaman milyonlarca insan yerlerinden ediliyor, topraklarından uzakta başka bir ülkede yaşama tutunuyor, açlık, yoksulluk ve korunmasız bir ortamda…

Hiç kuşkusuz savaşların kazananları da var. Onlar emperyalist ülkelerdir; onların yandaşlarıdır ve kuklalarıdır; silah tekelleridir, savaş aygıtlarını harekete geçirenlerdir; ölümden ve kandan beslenenlerdir.

1 Eylül Dünya Barış Günü‘nde bir kez daha barış için, güvenlik için, haykırıyoruz; tüm dünyada ve bölgemizde savaşların, çatışmaların, şiddetin ve terörün son bulmasını istiyoruz.

Barışın, özgürlüğün, eşitliğin, kardeşliğin ve demokrasinin kök saldığı bir dünya istiyoruz…

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU




İlgili Makaleler

Başa dön tuşu