Manşet Haberler

1 Eylül Dünya Barış Günü: Barışta Israrcıyız!

1 Eylül Dünya Barış Gününde, savaşların ölümden başka bir şey getirmeyeceğini hatırlatıyor, savaşlarda yaşamını yitiren tüm masum insanları anıyor ve barışın hüküm sürdüğü bir dünya kurmak için mücadele ediyoruz.

Nazi Almanya’sının Polonya’yı işgal ettiği ve on milyonlarca insanın ölümüne neden olan 2. Dünya Savaşı’nı başlattığı 1 Eylül günü, Dünya Barış Günü olarak simgeleşti.

Ne var ki “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” anlayışından uzaklaşılan günümüzde, yaşadığımız coğrafya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanı emperyalist çıkarlar uğruna daha fazla kana ve gözyaşına bulanıyor. Geçtiğimiz yıl ilk defa 2,24 trilyon doları aşan küresel askeri harcamalar, dünya ekonomisinin küçüldüğü, emekçilerin yoksullaştığı dönemlerde dahi artmaya devam ediyor. Dünya ekonomisi, bir savaş ekonomisine dönüşüyor.

Dünya halklarını birbirine düşman eden savaşların kazananları emperyalist ülkeler ile silah ve petrol tekelleri oluyor. Silahlar sermaye için ateşlenirken, yoksul halkların, işçilerin, emekçilerin, yaşlıların, kadınların ve çocukların payına ölüm düşüyor. Savaş koşullarından sağ çıksalar dahi, savaşın yarattığı yoksulluk, işsizlik, enflasyon, açlık, yerinden edilme ve nice yıkımdan etkilenenler yine onlar oluyor.

Savaşların eşitsizlik ve adaletsizlik ürettiğini, milyonlar için en temel insan haklarını askıya aldığını, işçilerin birliğini bölerek emeğin haklarını gerilettiğini hatırlatıyor; 1 Eylül Dünya Barış Gününde savaştan söz etmeyeceğimiz yarınları yaratacak olanların işçi ve emekçiler olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

Eşit, özgür ve demokratik bir yaşam, emek ve kardeşlikten yana bir dünya için barışta ısrarcıyız!

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu