Haberler

1 Eylül Dünya Barış Günü

Savaşa, kine ve nefrete hayır!
Kardeşliğe, güvenliğe ve barışa evet…

İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıç günü olan 1 Eylül, savaşın 1945 yılında sona ermesi ardından 1950 yılından günümüze her yıl “Dünya Barış Günü” olarak kutlanıyor.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nün kutlanmasının amacı, büyük toplumsal ve ekonomik yıkımlara yol açan; halkları birbirine düşman eden, kuşaklar boyunca sürecek kin ve intikam duygularını besleyen; şiddeti, nefreti ve kanı kutsayan savaşlara karşı duyarlılık oluşturmak, barış ve hoşgörü kültürünü güçlendirmek, geliştirmek ve pekiştirmektir.

Savaşların tüm insanlık tarihi içinde yaklaşık 3 milyar insanın ölümüne yol açması, yalnızca 20. Yüzyılda yaşanan savaşlarda 100 milyonu aşkın insanın ölmesi, milyonlarca insanın yaralanması, onbinlerce köyün, kentin veya yerleşim biriminin yok edilmesi; neredeyse milyara varan insanın geçici veya kalıcı olarak sığınmacı durumuna düşürülmesi, açlık sefalet ve hastalıklarla boğuşması… savaşın gerçek yüzünü açıklamaya yeter kanıtlardır.

Günümüzde tüm yaşananlara rağmen savaşlar, çatışmalar ve şiddet durmuyor, durdurulamıyor. Özellikle Afrika’da ve Ortadoğu’da süren savaşlar, silahlı birliklerin çatışması olmaktan çok daha öteye sivil halka dönük soykırımlar biçimde sürdürülüyor. Ortadoğu’da Suriye ve Irak’ta yuvalanan terör örgütleri kitlesel katliamlar yaparken, saldırganlıkta sınır tanımayan İsrail ise Filistin halkına dönük saldırılarını sürdürüyor.

Savaşa karşı tutum almak, barışı, güvenliği ve toplumlar/halklar arasında yakınlaşmayı ve dayanışmayı savunmak, günümüzde çok daha önemli bir değer olarak ortaya çıkıyor. Bu duyarlılık, savaşlarla kuşatılmış bir bölgenin içinde bulunan ülkemizde yaşayan tüm insanlar açısından çok önemli bir olgu durumundadır.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde tüm dünyada savaşların, çatışmaların, soykırımların, şiddetin ve nefretin son bulmasını istiyoruz.

Güvenlik istiyoruz. 
Kardeşlik istiyoruz. 
Barış istiyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası 
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu