Genel

13 Mayıs 2014 Soma Katliamı: Unutmadık, Unutturmayacağız!

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da yaşanan iş cinayetinde 301 maden işçisi yaşamını yitirdi. Katliamın üzerinden geçen 10 yılda, iş cinayetlerinin sorumlularının cezasız bırakılmasına devam edildi. İşçiler, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinden yoksun, aşırı iş yüküyle ve kölelik benzeri koşullarda çalışmaya zorlandı.

Kanunların iyileştirilmediği, etkin denetim mekanizmalarının geliştirilmediği, tüm uyarılara rağmen uygun önlemlerin alınmadığı ülkemizde, İliç’te cansız bedenleri göçük altında kalan, Beşiktaş’ta yanarak can veren, her yıl yeryüzünde ve yerin altında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren 2 bin işçi için “Soma’yı unutmadık, unutturmayacağız!” diye haykırmaya devam ediyoruz.

Soma katliamının yıldönümünde, işçi sağlığı ve güvenliği mücadelesini işyeri ile sınırlı tutmayan, işçilerin fiziksel ve ruhsal olarak iyi olma hallerini, içinde yaşadıkları çevre ve yaşam koşullarıyla birlikte ele alan bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Hiçbir ekonomik çıkarın insan yaşamından önemli olamayacağını vurguluyor; Soma’da yaşamını yitiren 301 maden işçisini ve iş cinayetlerinde kaybettiğimiz tüm arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

Soma’yı Unutmadık; Unutturmayacağız!

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu