Haberler

15-16 Haziran 1970: Demokratik Sendikal Haklar için Genel Direniş…

Türkiye sendikal tarihinin belirleyici günlerinden olan 15-16 Haziran 1970 genel direnişinin üzerinden tam 49 yıl geçti.

Sendikal hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılması girişimlerine karşı yüzbinlerce işçinin fabrikalardan çıkarak İstanbul’da ve İzmit’te sokakları, caddeleri ve alanları doldurduğu genel direniş, önlerine getirilen barikatları da aşarak işçi sınıfının belleğine ve tarihine altın harflerle yazıldı.

15-16 Haziran 1970 genel direnişi, günümüz sendikal hak ve özgürlükler mücadelesini güçlendiren çok önemli bir değerdir ve çok önemli bir temeli oluşturmaktadır.

49 yıl önce gerçekleşen ve tüm Türkiye’yi sarsan bu iki büyük gün, işçilerin sendikalaşma hakkının, örgütlülüğünün ve kazanımlarının demokrasi açısından kadar çok önemli olduğunu gösterirken, tutucu ve emek karşıtı siyasal iktidarlar ile onlara sıkı sıkıya bağlı yandaş, türev ve tetikçi sendika yöneticilerinin kirli yüzlerini tüm çıplaklığı ile açığa çıkarmıştır.

Türkiye işçi sınıfının sendikal ve sosyal haklar için sürdürdüğü mücadelenin parlayan ışığı 15- 16 Haziran 1970 Genel Direnişi’nin 49 yılında, eylemleri gerçekleştiren tüm işçiler ve sendikaları ile bu direnişte toprağa düşürülen üç yiğit işçi Mehmet Gıdak, Yaşar Yıldırım, Mustafa Baylan’ı saygı ile anıyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu