Haberler

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun…!

 width=

Emperyalizmin boyunduruğu altında bırakılmış bir halkın savaşarak bağımsızlığını elde etmesinin ardından 29 Ekim 1923 tarihinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti 95. yaşına giriyor.

Halkın kendi kendini yönetimi anlamına gelen cumhuriyet, bir siyasal sistem olmanın ötesinde anlamlar içermektedir.

Cumhuriyeti güçlü kılan demokrasinin gücüdür; yurttaşların insan hak ve özgürlüklerinden yararlanmasını sağlamasıdır; sosyal hakların korunarak geliştirildiği ortamın yaratılmasıdır; tüm halkın inanç farklılıklarına değer veren, onların toplumsal dayanışma içinde kalmasını sağlayan laikliğin titizlikle yaşama geçirilmesidir, uygulanmasıdır.

Cumhuriyet ile demokrasi, laiklik ve sosyal haklar birbirlerini tamamlayan, etkileyen, güçlendiren ve varlıklarını koşullandıran kavramlardır. Bir başka anlatımla demokrasinin, insan haklarının, laikliğin ve özgürlüklerin bulunmadığı bir cumhuriyet zorbalıktır, despotluktur. Böyle bir cumhuriyetin bugünü ve yarını cehennemdir. İnsanları kul, çocukları köledir.

Kurtuluş Savaşının kazanılması sonucu kurulan, milyonlarca insanın emeği ve alınteri ile günümüze ulaşan Cumhuriyetimizin kuruluş değerlerini unutmamak, unutturmamak, demokrasiye, laikliğe ve özgürlüklere sahip çıkmak yurttaşlık görevi ve onurudur.

95. yılında Cumhuriyetimizin kurucusu ve önderi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarını bir kez daha saygı ve özlem ile anıyoruz.

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU




İlgili Makaleler

Başa dön tuşu