Haberler

Soma Maden Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız!

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın üzerinden tam üç yıl geçti.

Aradan geçen bu zaman içinde ne genel olarak iş güvenliği konusunda, ne de özel olarak madencilerin iş güvenliği yönünden etkili önlemler alınmadı, alınamadı.

Yasal düzenlemeler konusunda genel bir iyileştirme ve düzenleme yapılmadığı gibi, iş denetimleri ve güvenli çalışma ortamları konusunda farkındalık yaratacak yapılanmalar/uygulamalar gerçekleştirilmedi.

Bugün yılda en az 1500-2000 işçi, çalışma ortamlarından kaynaklanan iş cinayetlerine kurban gidiyor; iş bağlantılı yaralanmaların sayısı milyonlara dayanıyor; meslek hastalıkları nedeniyle kaç işçinin yaşamını yitirdiği bilinmiyor; iş cinayetleri ile iş yaralanmaları konusunda cezasızlık uygulamaları sınır tanımıyor; ölümlü ve ağır yaralanmalar başta olmak üzere hemen tüm olaylarda işçileri sorumlu tutan egemen anlayış sürüyor…

Oysa iş cinayetleri ve yaralanmaları konusunda önlem almadan yitirilecek her dakika, daha çok kanın, daha çok canın kaybolması anlamına geliyor. Burada özellikle sendikaların duyarlılıklarını yitirmemeleri, inatla, ısrarla ve tam bir dirençlilikle sorunların üzerine gitmeleri; yaşamın her alanında önlem ve denetimi yılmadan gündemde tutmaları gerekiyor.

Soma’da yaşamlarını yitiren 301 madenciyi ve katliamlarda yaşamlarını yitiren tüm emekçileri unutmadık, unutturmayacağız.

Tez-Koop-İş Sendikası 
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu