Haberler

4 Aralık Dünya Madenciler Günü: Madenlerde İş Cinayetleri Son Bulsun

Yerin yüzlerce metre altında, çoğu durumda işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinden yoksun, emeğin değerinin bilinmediği çalışma ortamlarında değer üreten; ölümle burun buruna yaşam mücadelesi veren tüm madencilerin 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutluyoruz.

Diğer yandan bugünün bir kutlama günü olmaktan uzaklaştığını; iş cinayetlerinde kaybettiğimiz madencileri anma gününe dönüştüğünü özellikle vurgulamak istiyoruz. Yıllardır iş cinayetlerini önlemeye yönelik kanuni düzenlemelerin yapılmaması, etkin denetim mekanizmalarının geliştirilmemesi, cezasızlaştırma politikaları, gerekli işçi sağılığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmaması nedeniyle madenlerde ölümlü iş kazası oranlarında dünyada üçüncü, Avrupa ülkeleri arasında ise en üst sırada yer alan Türkiye’de, son yirmi yılda en az 1989 maden işçisi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak Karadon’dan Soma’ya, Ermenek’ten Amasra’ya iş cinayetlerinde kaybettiğimiz tüm madencileri saygıyla anıyor; tüm maden işçilerinin 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü sevinçle ve güvenle kutlayabilecekleri günleri dayanışmayla kuracağımıza inanıyoruz.

 

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu