Haberler

“Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Şartsız Ve Koşulsuz Son Verilmelidir”

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 21 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de verdiği ilanla 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi için ihale açtığını bildirdi. Buna göre Türkiye Şeker Fabrikası A.Ş’ye ait 14 şeker fabrikası (Bor, Çorum, Kırşehir, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş fabrikaları) açık arttırma yöntemi ile satışa çıkartılacak.

Türkiye tarımının ve genel olarak ülke ekonomisinin en önemli kamu kuruluşlarından olan Şeker Fabrikalarının satılarak özelleştirilmesi, yüzbinlerce köylünün zorluklarla sürdürdükleri yaşamlarını daha da kötüleştirecek ve aynı zamanda binlerce şeker işçisinin işsiz kalmasına neden olacaktır. Özelleştirmenin yaratacağı sonuç yalnızca istihdama ilişkin sonuçlar olmayacak aynı zamanda 80 milyonluk ülkenin doğal şeker yerine insan sağlığına açık zararı bulunan, obezite ve kanser başta olmak üzere beslenme bozukluklarına yol açan nişasta bazlı şekere mahkum olması sonucunu doğuracaktır.

2000’li yılların başından itibaren hız ve ivme kazanan ve her geçen yıl daha da arttırarak geliştirilmek istenen özelleştirme çabalarının sonuçları Seka’da, Türk Telekom’da, Tekel’de, Tüpraş’ta nasıl yıkıcı olmuş ise Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilmesi aynı biçimde nişasta bazlı şeker üreticisi çokuluslu şirketlerin istekleri doğrultusunda ekonomiyi ve tarımı aynı biçimde olumsuz olarak derinden etkileyecektir.

Birer kamu kuruluşu olarak tüm ülkemizin ortak varlığı olan ve bulundukları il, ilçe ve köylerlerde ekonominin itici gücü rolünü oynayan Şeker Fabrikalarının satılarak özelleştirilmesine suskun kalmak olanaksızdır.

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi her yurttaş için, her sendika ve demokratik kurum ve kuruluş için tepki gösterilmesi gereken bir yurttaşlık sorumluluğudur. Sorun ülkemize, alınteri ile tarlalarını sürerek zor koşullarda şeker pancarı üreten köylülerimize; pancarı alınlarının akyüzü gibi şekere dönüştüren işçilerimize duyduğumuz saygıdır ve onurdur.

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi girişimlerine şartsız ve koşulsuz son verilmelidir.

Yüzbinlerce köylünün ve onbinlerce işçinin alınteri, özelleştirme ile kirletilmemelidir.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu