Haberler

Antalya Şubesi’nde İşçinin İradesi Kurumsallaşıyor

Koordinasyon Komiteler ile Şube Yönetimi ortak faaliyet yürütmeye başladı.

Antalya Şubesi yeniden yapılanma sürecine girdi. 3 bölgede oluşturulan Koordinasyon Komiteleri ile tabandaki işçilerin iradesini yönetime taşıyan yapı faaliyete başladı.

Antalya Şubesinde geçtiğimiz Aralık ayında oluşturulan (Alanya, Antalya merkez ve Kemer bölgeleri) Koordinasyon Komiteleri üye işçilerin tüm talep ve sorunlarını toplamak ve çözmek doğrultusunda harekete geçmişti. Her komitenin iki tane sözcüsü bulunmaktadır. İşyeri temsilcilerini denetleyen, üye işçiler ile bire bir temas kuran, sendikal problemleri aktif bir şekilde çözen Koordinasyon Komiteleri ayda bir kendi bünyesinde toplanarak rapor hazırlamaktadır. Bu aylık raporlar sözcüler aracılığıyla Şube Yönetimine aktarılarak çözüm noktasında adımlar atılması sağlanıyor. Ayrıca 25 kişiden oluşan Koordinasyon Komitesi 2 ayda bir Şube Yöneyimi ile ortak toplantı gerçekleştirmektir. Bu toplantıda Şubenin yol haritası, sorunlar, genel değerlendirmeler yapılarak, takip eden 2 ayın çalışma programı çıkarılmaktadır.

Oluşturulan Koordinasyon Komitesi işçinin kolektif iradesini yansıtmasının yanında, doğrudan demokrasi pratiğidir. Sendikamız ve Türkiye sendikal hareketinde bir ilk olan bu uygulama, sendikal demokrasinin yaşayan ve gerçek bir mekanizma olduğunu göstermektedir. Her şeyden önce sendikal bürokrasiye, sendikal statükoya karşı işçinin doğrudan iradesi yönetimde temsil edilmektedir.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu