gençemek sayı 11

Bir Olimpiyat Şampiyonu: Mete Gazoz

Henüz geride bıraktığımız Tokyo Olimpiyat Oyunları…

Gözümüz kulağımız olimpik sporcularımızda.

Milli okçumuz Mete Gazoz, 29 Temmuz’da karşılaştığı Lükseburglu Jeff Henckels’i ve Avustralyalı Ryan Tyack’ı mağlup ederek 16 turuna yükselir. Avustralyalı Taylor Worth’u 7-1 mağlup eden milli okçu adını çeyrek finale yazdıran sporcular arasına girer. Çeyrek final karşılaşmasında ABD’li rakibi Brady Ellison’ı 7-3 mağlup eder ve yarı finalde mücadele etmeye hak kazanır. Mete Gazoz yarı finalde Japonya’dan Furukawa ile karşı karşıya gelir. Karşılaşmanın galibi 7-3 skorla Mete Gazoz olur.

Ve İtalyan rakibi Mauro Nespoli ile karşı karşıyadır artık. Kıran kırana geçen mücadeleden 6-4 galip ayrılan Mete Gazoz Olimpiyat Oyunları tarihine adını yazdırır. Klasik yay bireysel kategoride mücadele eden milli sporcumuz Mete Gazoz yarışmada rakibine üstünlük kurarak altın madalya kazanırken, bu madalya Türkiye’nin okçuluk dalındaki ilk altın madalyası olur.

Mete Gazoz 8 Haziran 1999 tarihinde İstanbul’da doğar. 6 yaşında okçuluğa ilgi duyar ve ders almaya başlar. Okçulukta ilerlemek ve aynı zamanda omuzlarını geliştirme amacıyla 8 yaşına kadar yüzme dersleri alır. Koordinasyon sağlamak amacıyla basketbol da oynar. Öte yandan görme ve dikkat yeteneğini geliştirmek için resim kursuna gider. Bir yandan göz ve el koordinasyonuna katkı sağlaması amacıyla iki sene piyano çalar.

Okçuluk kariyerini İstanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü’nde devam ettirir. Türkiye’yi ilk defa Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’nda temsil eder. 2016 Nottingham Avrupa Şampiyonası’nda bireysel olarak gümüş madalya kazanır. Sıra artık 2016 Rio Olimpiyatları’ndadır. Mete Gazoz, Rio’da ülkemizi temsil ederek ülke çapında üne kavuşur.

 Mete Gazoz, Arjantin’de gerçekleşen Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda karışık takım klasik yay kategorisinde Yasemin Ecem Anagöz ile beraber dünya üçüncüsü olur. 2018 Akdeniz Oyunları’nda İspanya’nın Tarragona şehrinde altın madalya kazanır. Romanya’nın Bükreş kentinde düzenlenen Avrupa Grand Prix 2019 yarışlarının sıralama turlarında, yaptığı atışlar sonucunda üç büyük rekor daha kırar. Sıralama turlarında aldığı 698 puanla 1. olarak Gençler Dünya ve Büyükler Avrupa rekorlarının sahibi olur.

Milli sporcu Mete Gazoz, Dünya Okçuluk Federasyonu (WA) tarafın[1]dan düzenlenen oylamada erkekler klasik yayda 2018’in en iyi sporcusu seçilir. Mete ayrıca WA tarafından belirlenen jürinin yaptığı değerlendirmede 2018’in en iyi çıkış yapan sporcusu ödülüne layık görülür. Gazoz genç yaşına rağmen uluslararası önemli yarışmalarda 15 altın, 12 gümüş ve 9 bronz olmak üzere 36 madalya elde eder. Milli okçu, madalyaların dördüne dünya şampiyonalarında ulaşır. Genç sporcu, bu madalyaların üçünü takım, birini ise bireysel müsabakalarda alır.

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Mete Gazoz, 4 yıl önceden 2020 olimpiyatlarında altın madalya hedefini ortaya koymuş yolunu çizmişti. “Çok mutluyum. Rio 2016’dan sonra Tokyo’da altın madalya kazanacağım diye Türk halkına bir söz verdim. Bu sözümü tuttum. Geçen 5 yıl boyunca çok çalıştım, madalya kazanmak için her şeyi yaptım ve sonunda madalyayı boynuma taktım.” demişti.

O yol çok açık olsun, daha nice madalyalarla buluşsun.
İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu