gençemek sayı 6

Bu Sayıda…

Merhaba

2019 yılının son sayısında buluşuyoruz bu kez ve elbette periyodu düşünülürse aynı zamanda 2020’nin ilk sayısı da diyebiliriz. Zor ama umut veren bir yılı geride bıraktık. Genç işsizliğinin rekorlar kırdığı, çalışma koşullarının daha da ağırlaştığı, güvencesizliğin derinleştiği bir yıl geçirdik. Ama öte yandan da çağrı merkezlerinde, zincir mağazalarda, AVM’lerde örgütlenme rüzgarlarının umut verici biçimde estiği yoğun bir yıldı 2019. Bu rüzgarın 2020’de de devam edeceği görülüyor şimdiden. 

İşkolumuzda önceki yıllarda örgütlenmesi çok zor olarak kabul edilen, neredeyse ümitsiz vaka kabul edilen bu işyerlerinde ortaya çıkan genç emekçilerin örgütlenme iradesi sendikamıza ve gençemek dergimize güç katıyor, motivasyon sağlıyor. Dergimizin sayfalarında yeni örgütlenme çabalarına, sahada sürdürülen ısrarlı çabaya ve genç emekçilerin özverili sendikalaşma gayretlerine özel bir yer veriyoruz. Bu konuyu çok önemli buluyoruz. Gençemek dergisinin Tez-Koop-İş’in gençleri örgütlemek için ortaya çıkardığı önemli araçlardan birisi olduğunu unutmuyoruz. Dergimize yazı, haber ve çevirileriyle katkı koyan sendikamızın genç uzmanları örgütlenme gündemini ve enerjisini sayfalarımıza da taşıyorlar. Böylece dergimiz hem sahayla, yaşamla ilişki kuruyor hem de kollektif bir çabanın ürünü olarak zenginleşiyor. 

2019’da gençemek olarak gerçekleştirdiğimiz önemli işlerden birisi de genç işçi çalıştayları organizasyonlarıydı. İlkini 2019’un Ocak ayında İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz ve 4. sayımızda geniş biçimde yer verdiğimiz genç işçi çalıştaylarının ikincisini bu kez Ankara’da, yine Yeni Emek Çalışmaları Ofisi ile birlikte organize ettik. Bu kez aramıza Mülkiye Emek Araştırmaları Merkezi de katıldı. 16 Kasım 2019’da Mülkiye Kültür Merkezi’nde yapılan çalıştayda farklı işkollarından genç emekçiler deneyimlerini, sorunlarını paylaştılar ve ortak çözümler aradılar. Önümüzdeki dönemde de genç emekçilerin farklı kesimlerinin sorunlarını, deneyimlerini konu alan bu türden organizasyonları alandaki farklı gruplarla ortaklaşa gerçekleştirme ve birikim oluşturma çabasında olacağız. 

Bu sayımız aynı zamanda dünyanın dört bir yanında emekçilerin hakları için ayağa kalktıkları bir kesitte sizlere ulaşıyor. Birbirinden çok farklı coğrafyalarda, farklı kültürlere sahip toplumlarda özellikle genç emekçilerin ve kadınların öncülük ettiği mücadeleler gelecek için umut oluşturuyor. Gençler sendikalara yeniden sahip çıkmaya başlıyor, sokakları dolduruyor. Öte yandan genç bir çevre aktivisti olan Greta Thunberg’in kıvılcımını tutuşturduğu küresel hareket dünyaya meydan okuyor. 

Genç emekçiler öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor ve bize anlamak, yazmak, yansıtmak düşüyor…

İyi okumalar…
İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu