Tez-Koop-İş Kadın Sayı 3

Bu Sayıda…

Merhaba,

Tez-Koop-İş Kadın dergisinin üçüncü sayısı ile yine karşınızdayız. 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçiminin ardından oluşan yeni yönetim biçimi, işçi ve kadın haklarını tehdit ediyor. Kadın emeğinin görünmezliğini artıracak uygulamalara ve pervasızca alınacak kararlara kimsenin şaşıracağını sanmıyoruz… Fakat koşullar ne olursa olsun kadınların direnişleri ve işçilerin hak ücadelesi büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürülecek, bundan geri adım atılmayacaktır.

Bu sayımızda ziyaret ettiğimiz ilk durak TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Bölümü’nün uzmanları oldu. Bilimin kadınlara emanet olduğunu görmenin mutluluğunu yaşadık. Hem bir bilim kadını olarak hem de bir çalışan olarak yaşadıkları zorlukları konuştuk, birbirinden ilginç öykülerini dinledik ve çalıştıkları alanları anlatmalarını istedik.

Flormar işçilerinin direnişi, sadece Petrol-İş Sendikası’nın değil tüm hak mücadelesi yapan sendikaların ve işçilerin umutla dolmasını sağladı. Direniş alanına giderek işçi kadınların seslerini, sözlerini dergimize taşıdık.

Muğla şubemize üye Bodrum Migros kadın çalışanlarını ve İzmir Migros’un emekli kadın çalışanlarını ziyaret ettik. Her söyleşide, her buluşmada farklı deneyimleriyle hem dergimizi hem de bilincimizi zenginleştiren, sendikamızın kadın üyeleri için yeni ufuklar açan arkadaşlarımıza teşekkür borçluyuz.

Geçtiğimiz ay, Türkiye işçi sınıfının ve özellikle de özelleştirme sürecinde verilen mücadelenin öncülerinden, bir dönem de Petrol-İş Araştırma Servisi’nde çalışan Ayfer Eğilmez’i, Ayfer Abla’yı kaybettik. Onun 70 yıllık yaşamında özveri ile sürdürdüğü onurlu mücadelesinden çıkarılması gereken sayısız ders var… Işıklar içinde uyusun.

Bu sayımızda mevsiklik kadın işçilerle ilgili önemli izlenimler bulacaksınız. Şehirler arası yolculuklarda, otoyol kenarlarında bir tarlada çalışırken uzaktan gördüğümüz bu kadınların dünyasına eğilmek istedik.

Yine Soma’dan, Soma’nın Yırca köyünden, geçtiğimiz yıl zeytin ağaçları yok edildiği için yaptıkları eylemlerle tanıdığımız kadınlar, yeni ve onlara umut, mutluluk veren geleceğe dönük bir işletmenin, Yırca Sabun Evi’nin temellerini atmışlar. Çanakkale’ye, İstanbul Kadıköy’e ve davet edilecekleri her yöreye birbirinden güzel sabunlarıyla ulaşıp, açtıkları standlarda yörelerinin güzelliğini sergiliyor, emeklerinin karşılığını görüyorlar.

Biz kadınlar için sevindirici gelişmeler de var. Türkiye’nin işçi sınıfı mücadelesinde çok büyük yeri ve önemi olan DİSK’in yeni genel başkanı artık bir kadın. Arzu Çerkezoğlu ile kadınların çalışma yaşamına katılımında yaşanan güçlükleri, yeni dönemin ne gibi gelişmelere gebe olduğunu, sendikaların yapılanmasında kadınların yeni rollerini ve Flormar direnişi gibi önemli gelişmeleri bizimle paylaştı. Çerkezoğlu, uzun yıllara dayalı sendikacılık deneyimiyle kadınların katıldığı ya da başlattığı hak mücadelelerinin mutlaka işçiler lehine sonuçlandığını hatırlatarak kadınların elinin değdiği yeni bir dünyanın umut veren resmini çizdi…

Sivil Toplum köşemizde bu sayıda Nilüfer Belediyesi Toplumsal Eşitlik Merkezi çalışanlarını konuk ettik. Bir yerel yönetim atılımı sayabileceğimiz merkezin toplumun fırsat eşitliğinden faydalanamayan veya mağdur kesimleriyle ilgili attığı örnek adımları öğrendik.

Dergimizin sabit köşeleri olacağını söylemiştik. Üçüncü sayıyla birlikte uzmanlık yazılarımızı kaleme alan uzmanlarımıza, mizah, sudoku, mandalaya emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz.

Yepyeni, huzur, barış, eşitlik dolu günlere uyanmanız dileğiyle bir sonraki sayıya kadar hoşça kalın.

 

İçindekiler

 

Gündem

24 Haziran 2018 24 Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimleri / Türkiye, kadınlar ve gelecek…

UNI Küresel’de iki kadın lider: Christy Hoffman UNI Küresel’e Genel Sekreter olarak seçildi

Acı Kaybımız: Bir büyük mücadele kadınını yitirdik Ayfer Abla’nın ardından…

Söyleşi

TÜBİTAK Gebze’de Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’ndeydik: Burada bilim, kadınlara emanet

Muğla Bodrum Migros Mağazası: “Kendi özgürlüğüm için çalışıyorum”

İzmir’de Migros emeklisi kadınlar: “Birbirimizden hiç kopmadık”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile konuştuk: “Sendikal örgütlenmenin odağında kadınlar olmalı”

Mevsimlik İşçiler

Emeğimiz

Aile, koca, baba ile kapitalizm arasında sıkışmayalım!

Türkiye’de Emeklilik Sistemi

Yırca Hanımeli Derneği’nin, stantlarına misafir olduk: “İkicik konuşup ikicik dertleşiyoruz”

Haklarımız

Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılması

Sivil Toplum

Nilüfer Belediyesi Toplumsal Eşitlik Merkezi “Hayatı ve Kenti Eşitliyoruz”

Dosya: Flormar Direnişi

Flormar’da mücadeleye devam: Kremin, rujun değil direnişin güzelleştirdiği kadınlar

Flormar işçilerinden umut ve neşe yükseliyor: Direniş güzelleştirir, kadın dayanışması güçlendirir!

Bilim ve Kadın

Nükleer fiziğin anası Lise Meitner

Kadın Filozoflar

Felsefe tarihinin görünmeyen emeği

Sanat ve Yaşam

Iskandal

Çizer Zeynep Özatalay: “Umut verici şeyler çizmek çok da kolay değil”

Lezzetin Göçmen Kuşu: İkbal Olasın! Afyon İkbal Lokantası

Sinema: Herkes Yalan Söyler (mi?)
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu