Haberler

Cumhuriyetimizin 99. Yılı Kutlu Olsun!

Emperyalizmin işgali altındaki bir ülkenin omuz omuza verdiği mücadele sonucunda bağımsızlığını kazanmasıyla kurulan Cumhuriyetimiz 99. yaşına giriyor.

Bugün, Cumhuriyetimizin anlam ve öneminin her geçen gün daha fazla anlaşıldığı bir dönemden geçiyoruz. Demokrasiye, laikliğe, insan haklarına, devletin sosyal hukuk devleti olma niteliğinin korunmasına ihtiyaç duyulan bu dönemde Cumhuriyetin en temel ilke ve değerlerine sahip çıkma sorumluluğunu taşıyoruz.

Çünkü Cumhuriyet, insan hakları ve eşit yurttaşlık temelinde ekonomik, demokratik, siyasal, sosyal ve elbette sendikal hakların geliştirilmesinin önünü açar.

Cumhuriyet, beraberinde güçsüz konumda olanların korunduğu; gerçek eşitliğin, yani toplumsal adaletin sağlandığı sosyal hukuk devletini getirir.

Cumhuriyet, laiklik ilkesi gereği akla ve bilime inanır; aklın ve bilimin ışığında politika üretir, uygular, yönetir.

Cumhuriyet; emek, adalet ve gelecek demektir.

Tez-Koop-İş Sendikası, 29 Ekim’i yalnızca bir anma ve kutlama günü olarak değil; aynı zamanda Cumhuriyetin tüm kurucu değerleriyle yaşatılması ve geliştirilmesi için bir mücadele programı olarak benimsemektedir.

99. yılında, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyor; Türkiye işçi sınıfının, laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti ile Cumhuriyet ve demokrasiyi her daim ısrarla ve inatla savunacağına inanıyoruz.

Tüm Halkımızın Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

 

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu adına

Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu
İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu