Manşet HaberlerÖrgütlenme

Deichmann Ayakkabıcılık Mağazalarında Çalışanlara Karşı Uygulanan Baskı Ve Tehditler İle Sendikal Hak Ve Özgürlükler Engellenmek İsteniyor!

Sendikamız Tez-Koop-İş’in yasanın yetki için aradığı üye çoğunluğunu sağladığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan olumlu yetki tespitini aldığı Deichmann işyerlerinde, işveren, sendikamızın olumlu yetki tespitine itiraz etmiş ve sendikamız üyesi işçileri baskıyla üyelikten istifa ettirmiştir.

Sendikamız, işverenin takındığı bu haksız ve hukuksuz tavır karşısında Deichmann çalışanlarının toplu sözleşme hakları için, 18 Nisan 2024 tarihinde Deichmann Türkiye Merkez Ofisi önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla Deichmann işverenini protesto etti.

Sendikamız tarafından hazırlanan basın açıklamasını İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Özcan Kopal gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi:

“Sendikalaşma hakkı demokratik toplumun temeli olan örgütlenme özgürlüğünün bir parçasıdır. Tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sendikal haklar ülkemizde de Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmıştır. Ülkemizde faaliyet göstermekte olan Deichmann şirketi de bu yasalara tabidir. Deichmann işvereni Bölge müdürleri aracılığıyla çalışanlarının sendikalaşma hakkını aleni bir biçimde engelleme suçunu işlemiştir.”

“Deichmann çalışanlarına tüm bölgelerde tehdit devam etmektedir. Bazı çalışanlar sendikamızdan zorla istifa ettirilmiştir. Hatta işveren temsilcileri kimi mağazalarda işçileri keyfi gerekçelerle işten çıkarmıştır.”

“Deichmann işvereni sendikamızın olumlu yetki tespitine karşı itirazını derhal geri çekmeli ve işçilerin sendikalaşma ve toplu iş sözleşmesi haklarına saygı duymalıdır!

Buradan uyarıyoruz: Deichmann işvereninin toplu iş sözleşmesi masasına oturarak müzakereye başlamadığı her an Deichmann mağazaları eylem alanımız, AVM’ler mücadele alanımızdır! Deichmann işçileri sendikalı, güvenceli, toplu iş sözleşmeli çalışma düzenine geçene kadar uluslararası sözleşmelerle birlikte Anayasadan ve yasalardan aldığımız güçle haklı ve meşru mücadelemiz büyüyecektir!”

Gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından uluslararası kardeş sendikamız Alman Ver.di Sendikası’nın Deichmann işçileri ve Sendikamız Tez-Koop-İş ile dayanışma mesajı okunarak basın ve kamuoyu ile paylaşıldı.

Basın açıklaması metnine ulaşmak için tıklayınız.

Alman Ver.di Sendikası’nın dayanışma mesajı metnine ulaşmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu