Haberler

Güneydoğu Avrupa Ticaret Sendikaları Konseyi Sırbistan’da Toplandı

Güneydoğu Avrupa Ticaret Sendikaları Toplantısı, Sırbistan Ticaret İşçileri Sendikası ev sahipliğinde 21 Mart 2016’da Sırbistan’ın Novi Sad şehrinde yapıldı.

Sendikamızı temsilen Genel Eğitim Sekreteri İsmail Aydın, İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Cemal Kement, Muğla Şube Başkanı Hüseyin Yıldız ve Genel Başkan Danışmanı Dr. Oğuz Topak’ın katıldıkları toplantının gündemi “Hafta Tatili ve Bayramlarda Çalışma ve Ticaret Sektöründe yaşanan gelişmeler” idi.

Toplantıya, Sırbistan Ticaret Sendikası, Karadağ Ticaret İşçileri Sendikası, Hırvatistan Ticaret İşçileri Sendikası, Makedonya Ticaret İşçileri Sendikası, Sırp Cumhuriyeti Ticaret, Catering, Turizm ve Hizmet İşçileri Sendikası, Romanya Ticaret İşçileri Sendikası, Tez-Koop-İş Sendikası, Almanya Verdi Sendikası ve Sırbistan Bağımsız Ticaret İşçileri Sendikası yetkilileri katıldı.

Almanya Verdi Sendikası Ticaret Bölümü’nden Roland Tremper’ın “Almanya’da Pazar Günü ve Kamu Tatillerinde Çalışma”ya ilişkin sunumundan sonra, toplantıya katılan sendikalar kendi ülkelerinde hafta tatili ve bayramlarda çalışma konusunda birer sunum yaptı.

Türkiye’de hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmaya ilişkin sendikamız adına yapılan sunumda, ülkemizde bu düzenlemelerin gelişimi ve mevcut uygulamalar ele alındı.

Toplantının sonunda Sırbistan’da bu alanda yaşanan gelişmelere yönelik sendikaların ortak bir bildiri hazırlaması ve Sırbistan Ticaret Sendikası yetkilileriyle hazırlanan bildirinin kamuoyuyla paylaşılması kararlaştırıldı.

Bu çerçevede, 9 sendikanın hazırladığı bildiri 22 Mart 2016’da Belgrad kentinde Sırbistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Merkezi’nde düzenlenen bir basın toplantısı ile duyuruldu.

Genel Eğitim Sekreteri İsmail Aydın, basın toplantısında sendikamızın ticaret sektöründe çalışan işçilerin pazar günü dinlenme haklarına saygı duyulması için başlatılan mücadeleyi desteklediğini belirterek, Sırbistan hükümetine işçi haklarına saygı göstermesi gereğini ifade etti.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu