Eğitim-Araştırma

“ILO C190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesine Yönelik Sendikal Uygulamalar” Çalıştayı Gerçekleşti

ILO Türkiye Ofisi ve İsveç Büyükelçiliği desteğiyle yürütülen Eşitiz Beraberiz Programı kapsamında “ILO C190 Sayılı Şiddet Ve Taciz Sözleşmesine Yönelik Sendikal Uygulamalar” başlıklı çalıştay; Sendikamız yönetici, üye, temsilci ve çalışanlarının katılımıyla 21 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirildi.  

Çalıştay, ILO Türkiye Ofisi Kıdemli Program Yöneticisi Ebru Özberk Anlı ile Sendikamız Genel Başkan Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Emirali Karadoğan’ın açış konuşmalarıyla başladı.

Çalıştayın birinci oturumu, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’nün ILO C190 sayılı Sözleşmenin kapsamı, önemi ve Sözleşmenin uygulamaya konmasında sendikalara düşen rollere ilişkin sunumunun ardından Avukat Umut Çiftçi’nin şiddetle mücadele sürecinde başvuru mekanizmalarına dair bilgilendirmeleriyle tamamlandı. İkinci oturumda Dr. Ceyhun Güler ve Dr. Seher Demirkaya’nın moderatörlüğünde şiddete sıfır tolerans sendika ve işyeri politika belgelerinin nasıl oluşturulabileceği sorusuna odaklanıldı. Ardından ILO C190 sayılı Sözleşme ile uyumlu, şiddet ve tacizle mücadele sendika politika belgesi oluşturma grup çalışması yapıldı. Çalıştay, Dr. Ceyhun Güler’in ILO C190 sayılı Sözleşmenin toplu iş sözleşmelerine nasıl entegre edileceğine ilişkin sunumu ve bu kapsamda toplu iş sözleşmesi maddelerinin oluşturulmasına yönelik grup çalışması ile sonlandırıldı. 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu