Uluslararası

INDITEX Avrupa İş Konseyi Toplantısı Yapıldı

INDITEX Avrupa İŞ Konseyi Toplantısı 26-28 Eylül 2022 tarihleri arasında Inditex’in genel merkezi Coruna / İspanya’da yapıldı. Toplantıya UNI Ticaret, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İspanya, İtalya, Luxemburg ve Portekiz’den sendika temsilcileri ile birlikte Tez-Koop-İş Sendikası adına Uluslararası Sendikal İlişkiler Uzmanı ve Genel Başkan Danışmanı Emirali Karadoğan katıldı.

Toplantının ilk gününde Zara Lojistik Merkezi işyeri gezisi yapıldı. Ardından INDITEX CEO’su  Oscar Garcia Maceiras bir açılış konuşması yaparak, hem Inditex hem de Inditex’in çalışanlarına verdiği önemle birlikte sendikalarla olan iyi ilişkilerine değindi. Toplantıda ayrıca Inditex Merkez ofisinden  Pablo Frances, Carlos Gonzales-Garcia Perez ve Mara Perez Garcia hazır bulundu.

Açılış konuşmasından sonra Due Diligence (Durum tespiti –şirketlerin insan haklarına yönelik pratiklerinin denetimi ve değerlendirmesini içeriyor) eğitimi verildi. İkinci gün sendikaların katılımı ile işyerlerindeki temel sorun alanları ve talepler dile getirildi. Bu bölümde Tez-Koop-İş Sendikası üyeleri başta olmak üzere Türkiye’deki Inditex çalışanlarının Pandemide ve sonrasında yaşadıkları sorunlarla birlikte sendikal çalışmalar hakkında bilgi aktarıldı. Inditex yöneticileri Küresel Çerçeve Anlaşmasına (Global Framework Agreement)  bağlı olarak Türkiye’deki sendikal çalışmalara ve çalışanlarının sendikal haklarına saygı duyduklarını bildirdiler.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu