Haberler

İşsizlik Son 10 Yılın Zirvesinde: İşsiz Sayısı 5 Milyona Yaklaştı

İşsizlik son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. İşsiz sayısı 5 milyona yaklaştı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Yeni Ekonomik Program (YEP) kapsamındaki hedeflere yönelik “Ekonomik Önlemler Paketi” ni açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tutmayan işsizlik hedefine yönelik hiçbir açıklama yapmadı. Ancak işçileri yakından ilgilendiren Kıdem Tazminatı Fonu ve Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemini sendikaların tüm itirazlarına rağmen yeniden gündeme getireceklerini açıkladı. Bu açıklama derinleşen ekonomik krizin faturasının emekçilerin sırtına ağır biçimde yüklenmek istendiğini bir kez daha gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak 2019 dönemi “Hanehalkı İşgücü Araştırması” sonuçlarını açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişi oldu.  İşsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,9 puanlık artış ile yüzde 14,7 seviyesine çıktı.

Grafik 1- İşsizlik Oranlarının Yıllara Göre Değişimi (Ocak 2015- Ocak 2019)

 width=

İşsizlik türlerinin tamamında yükseliş sürüyor

İşsizlik türlerinde geçen yılın aynı dönemine göre ciddi artış gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile yüzde 16,8 oldu. İşsizliğin en çok kadınları ve gençleri etkilediğini işsizlik verilerinden de görebiliyoruz. Kadın işsizliği bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,1 puanlık artış ile yüzde 16,5 olurken, genç işsizliği korkunç seviyeye ulaştı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre genç işsizliği 6,8 puanlık artış ile yüzde 26,7 olarak gerçekleşti.

Grafik 2 – Türlerine Göre İşsizlik Oranları

 width=

Kaynak: TÜİK Ocak 2019 Hanehalkı İşgücü Araştırması

Kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 33,1 oldu

Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,6 puan artarak yüzde 33,1 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,7 puan artarak yüzde 22,5 oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu