Tez-Koop-İş Sayı: 78

Kıdem Tazminatı Fonu’na Hayır!: Bin Kere Hayır, Yüz Bin Kere Hayır!…

Türkiye işçi sınıfının 81 yıllık kazanımı olan kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi konusundaki çabalar giderek artmaya başladı. Özellikle yılın ilk aylarından başlayarak üst üste yapılan açıklamalarda Fon’un kurulması yönünde çalışmaların hızlandırıldığı ve en kısa sürede TBMM gündemine getirilerek yasal düzenlemenin gerçekleştirileceği açıklandı.

Sendikamız “Kıdem Tazminatı Fonu”nun dayatılması çabalarına karşı Mayıs ayı içinde bir broşür yayınlayarak dağıtılmasını sağladı. Şubelerimiz ve temsilcilerimiz aracılığıyla gerçekleştirilen dağıtımlar yanında Şube binalarımızın cephelerine “Kıdem Tazminatı Fonu’na Hayır” pankartları asıldı. Diğer yandan Genel Yönetim Kurulu’nun “Kıdem Tazminatı Fonu’na Hayır” içerikli bildirisinin yer aldığı gazeteilanında üyelerimizin çok sayıda görüntüsüne yer verildi.

Türk-İş ve DİSK’in açık biçimde tepki gösterdiği Kıdem Tazminatı Fonu’nun oluşturulması çabası ilerleyen günlerde gündemin arka noktalarına geriledi. DİSK Fon uygulamasına tartışmasız tepki gösterirken Türk-İş 12 Temmuz 2017 tarihinde kıdem tazminatı konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunduğu görüşünü açıkladı. Açıklamada Kıdem Tazminatı Fon’unun hak kayıplarına yol açacağı belirtildi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ise kıdem tazminatı yükünün işverenler için “ağır” olduğunu, ancak sosyal tarafların “mutabakatı” olmadan değişiklik yapılmaması gerektiğini açıkladı.

Günümüzde bu konuda yeni somut bir adım atılmış değil. Ancak yeni bir adımın atılmayacağını kimse söyleyemez.

Farkında mısınız?

Onlar hiç unutmuyor…

Sen de hiç unutma…

Kıdem tazminatı hakkını kısıtlayacak ya da ortadan kaldıracak her türlü girişime hayır…

Bin kere hayır, yüz bin kere hayır!…
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu