Manşet HaberlerÖrgütlenme

ODTÜ’de Geleneksel 1 Mayıs Kutlamaları Yapıldı

Sendikamız Ankara 2 No.lu Şubesine bağlı Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) çalışan temsilcilerimiz ve üyelerimiz, Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı.
ODTÜ Rektörlüğü’nün Bahar Şenliği’ni 2 güne indirmesine ve Devrim Stadyumu’nun şenlik için kullanımının yasaklamasına tepki gösteren öğrencilerin rektörlük önünde sürdürdükleri eyleme destek verilerek, dayanışma gösterildi.
Ankara 2 No.lu Şube Başkanı Mustafa Özgen, ekonomik ve toplumsal krizin, ülkemizin bütün değerlerini üreten işçileri derinden etkilediğini belirttiği konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı:

”Türkiye, biz işçiler, emekçiler, öğrenciler ve emekliler için nefes almanın imkânsız hale geldiği bir dönemden geçiyor. Resmi enflasyon oranları her geçen gün nasıl yoksullaştığımızı gizleyemiyor. Milyonlarca işsize, milyonlarca yeni işsiz ekleniyor. Gelir eşitsizliği derinleşiyor; vergi sistemindeki adaletsizlik eşi benzeri görülmemiş bir bölüşüm krizini tetikliyor.

138 yıl önce işçilerin birçoğu makinelerde uzuvlarını yitiriyordu. Bugün de her yıl yeryüzünde ve yerin altında en az 2 bin işçi kardeşimizi iş cinayetlerinde kaybediyoruz. İliç’te cansız bedenleri toprak altında kalan, Beşiktaş’ta yanarak katledilen işçilerin sesi olmak; “Çalışırken ölmek istemiyoruz!” diye haykırmak için 1 Mayıs’ta alanlardayız!

138 yıl önce gün doğumundan gün batımına kadar çalışan işçiler, “Grev!” diye haykırıyordu. Bugün “En çok siz çalışın, en az siz kazanın!” diyenlere karşı “Artık yeter!” diye haykırmak için 1 Mayıs’ta alanlardayız!

138 yıl önce, sefalet ücretlerine mahkûm edilen işçiler, en temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyordu. Bugün yüksek enflasyona karşı, konut ve kira fiyatlarındaki fahiş artışlara karşı, adaletsiz vergi sistemine, eğitimin ve sağlığın piyasalaştırılmasına karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız!

Yüreklerimizin bu 1 Mayıs’ta, Karaman’da, Bursa’da, Taksim’de, Ankara’da, İzmir’de ülkemizin dört bir yanında, dünya işçi sınıfıyla birlikte atacağını onurla haykırıyor; kavganın ufuklarından, mutlu bir hayat filizleneceğine inanıyoruz.”

Yaşasın Dünya İşçilerinin Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü!

Yaşasın 1 Mayıs!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu