Haberler

Orman yangınları kader değildir; yangınlara karşı etkili önlemler alınmalıdır

28 Temmuz’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve izleyen günlerde ise 26 farklı ilde çıkan orman yangınları binlerce hektar ormanı küle döndürdü; binlerce hayvanın telef olmasına ve onlarca yerleşim yerini harabeye dönüştürdü. Manavgat’ta üç, Marmaris’te ise bir kişi yaşamını yitirdi. Yangınların tehdit ettiği köy ve diğer yerleşim yerleri ise tahliye edildi.

Birçok bölgede hala süren yangınlar, yeterli yangın söndürme uçağının olmaması ve etkili önlemlerin zamanında alınmaması sonucu yangına müdahale sınırlı biçimde ve gecikmeli olarak yapılabiliyor.

Tüm Türkiye’yi  derinden etkileyen orman yangınlarının en kısa zamanda tümüyle söndürülmesini diliyor, yangından zarar gören tüm yurttaşlara doğrudan ve karşılıksız kamu desteğinin  sağlanmasını; bölgenin doğal afet statüsüne alınmasını; yangınların oluşmasında ve söndürülmesinde yetersizliği bulunan kimliği, görevi ve statüsü ne olursa olsun tüm sorumlular hakkında yasal süreç başlatılmasını; yeni orman yangınlarının olmaması için çok daha etkili önlemler alınmasını bekliyor; yangınlarda yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu